Rusza konkurs na hymn i logo Światowych Dni Młodzieży

TVN24

Wikipedia (CC BY-SA 2.0) | Casa RosadaŚwiatowe Dni Młodzieży odbędą się w lipcu 2016 roku w Krakowie

Symbole promujące Światowe Dni Młodzieży 2016 poszukiwane. Archidiecezja Krakowska ogłosiła konkurs na logo oraz hymn w myśl hasła "Błogosławieni Miłosierni". Pomysły można zgłaszać do 31 maja.

- Światowe Dni Młodzieży są wydarzeniem wyjątkowym. To spotkanie gromadzące rzesze młodzieży z całego świata. Zakładamy, że do Krakowa może przybyć 2 mln osób, a może nawet więcej, zależy więc nam bardzo, aby to święto młodych miało też wyjątkową i piękną oprawę – powiedział bp Damian Muskus, koordynator generalny Komitetu Organizacyjnego ŚDM.

Hymn oraz logo muszą nawiązywać do hasła ŚDM "Błogosławieni Miłosierni".

"Młodzież odkryje w sobie talenty"

- Logotyp i hymn są kierowane do młodych, liczymy więc, że młodzi ludzie odkryją w sobie talenty i przedstawią propozycje prac – dodaje Muskus.

W konkursie na hymn wyłoniony ma być utwór, który będzie wykorzystywany podczas spotkania młodych m.in. w trakcie liturgii, a także prezentowany i przetwarzany w mediach.

Muzyka bez ograniczeń

Jeśli chodzi o gatunek muzyki - nie ma żadnych ograniczeń. Komisja konkursowa oceniać będzie wartość artystyczną i merytoryczną utworu, możliwość adaptacji muzyki i tekstu w różnych wersjach językowych oraz zastosowanie hymnu przy różnych wydarzeniach związanych z ŚDM.

- Jesteśmy otwarci na prace, które niosą ze sobą ładunek emocji, mające przesłanie i wartość artystyczną – zachęca Wiesław Delimat z sekcji liturgiczno-muzycznej Komitetu Organizacyjnego ŚDM.

Logo ŚDM na koszulce

Konkurs na logo ŚDM przewiduje wyłonienie projektu, który będzie wykorzystywany we wszystkich materiałach promocyjnych np. koszulkach.

- Logo powinno być znakiem oddającym rangę i ideę Światowych Dni Młodzieży, ma akcentować religijny wymiar wydarzenia i w pierwszej kolejności symbolikę związaną z miastem Kraków oraz z jego dziedzictwem kulturowym i duchowym.

Komisja konkursowa w tym przypadku zwróci uwagę na wyrazistość i czytelność logo, profesjonalizm pracy oraz jej walory użytkowe. Termin składania prac mija 31 marca. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi do 31 maja.

Laureaci blisko papieża

Zarówno zwycięski hymn, jak i logo ŚDM muszą byc zaakceptowane przez Papieską Radę do spraw Świeckich. Na zwycięzców czeka nie tylko prestiż, ale także nagrody finansowe. Ponadto, laureaci będą mieli możliwość przebywania blisko papieża podczas krakowskich uroczystości.

Światowe Dni Młodzieży z udziałem papieża Franciszka planowane są na ostatni tydzień lipca 2016 roku. Metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz przedstawił Papieskiej Radzie ds. Świeckich konkretną datę, która czeka na akceptację Ojca Świętego.

Autor: mmg/b / Źródło: TVN24 Kraków /PAP