Organizatorzy ŚDM zapłacą "miliony" za muzykę? ZAiKS: nie wiemy, skąd ta kwota

TVN24

Policja / Andrzej MituraJeden ze wspominanych przeliczników to 1,5 zł za każdego uczestnika wydarzeń w ramach ŚDM - podają media

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego opublikowało oświadczenie, z którego wynika, że Związek Autorów i Kompozytorów Scenicznych domaga się od organizatorów Światowych Dni Młodzieży "wielomilionowych opłat" za utwory wykonywane podczas wydarzenia. Tymczasem ZAiKS przekonuje, że żadne konkretne kwoty jeszcze nie padły.

W trakcie Światowych Dni Młodzieży w Krakowie odbyło się wiele wydarzeń, których ważnym elementem była muzyka. Między innymi nocne czuwanie młodzieży w Brzegach pod Wieliczką i nabożeństwo na krakowskich Błoniach, a także o towarzyszące im koncerty. To właśnie te ostatnie, jako wydarzenia komercyjne, wiążą się z uiszczeniem opłaty za wykorzystane utwory. Teraz organizator imprezy musi rozliczyć się z ZAiKS-em.

Okazuje się jednak, że stowarzyszenie i Kościół nie są jedynymi stronami w tych negocjacjach. Do rozmów włączyło się w poniedziałek Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które na swojej stronie internetowej opublikowało oświadczenie w tej sprawie.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego otrzymało informację, że Stowarzyszenie Autorów ZAIKS oczekuje od organizatorów Światowych Dni Młodzieży wielomilionowych opłat za publiczne odtwarzanie utworów muzycznych podczas koncertów, spektakli teatralnych i innych wydarzeń artystycznych, które miały miejsce podczas ŚDM.(…) MKiDN wyraża nadzieję, że w najbliższym czasie możliwe będzie osiągnięcie kompromisu akceptowalnego dla obydwu stron, np. w formie zryczałtowanej opłaty w kwocie porównywalnej z opłatami, jakie uiszczali organizatorzy poprzednich edycji ŚDM w Madrycie i innych miastach

- czytamy w oświadczeniu. Sęk w tym, że ZAiKS jeszcze nie podał nawet przybliżonej kwoty, którą miałaby zapłacić strona kościelna.

Trwa analiza, nie ma konkretów

- Przed ŚDM podpisaliśmy z organizatorem porozumienie, według którego mieli oni po zakończonej imprezie dostarczyć nam coś na kształt sprawozdania z wykazem wykonanych utworów, wydarzeń i tak dalej – tłumaczy Anna Biernacka, rzeczniczka prasowa ZAiKS.

Jak dodaje, sprawozdanie zostało dostarczone terminowo w miniony piątek i teraz pracownicy stowarzyszenia będą je analizować. – Nie mam pojęcia, skąd komuś wzięła się taka kwota „wielu milionów”. Z naszej strony nie było mowy o żadnych konkretnych opłatach, trudno powiedzieć, kiedy ta analiza zostanie zakończona – podkreśla Biernacka.

1,5 zł od osoby?

Wcześniej w mediach pojawiały się informacje, że opłata dla ZAiKS może być naliczana według przelicznika 1,50 zł za każdą osobę obecną podczas wydarzeń w ramach ŚDM. Takie dane podawał na łamach "Dziennika Polskiego" adwokat reprezentujący ŚDM Krzysztof Mazur. W przypadku czuwania na w Brzegach i nabożeństwa na Błoniach faktycznie oznaczałoby to wielomilionowe sumy.

O całą sprawę chcieliśmy zapytać organizatorów ŚDM, ale ani pracownicy biura prasowego, ani rzeczniczka, nie odebrali telefonu.

Autor: wini / Źródło: TVN24 Kraków