Jezioro Rożnowskie jak wysypisko śmieci

TVN24

Jezioro przypomina wysypiskotvn24
wideo 2/4

Po nawałnicach, które przeszły nad południową częścią Polski, Jezioro Rożnowskie jest w opłakanym stanie. Na powierzchni wody unoszą się ogromne ilości śmieci, a turyści i mieszkańcy pytają: kto to posprząta?

"Winowajcą" prawdopodobnie jest rzeka Dunajec, która podczas opadów wezbrała i zbierała z brzegów wszystko, co tam leżało – w tym ogromną ilość śmieci. Następnie zanieczyszczona woda wpadła do jeziora.

"Trzeba z tym zrobić porządek"

Jak informuje reporter TVN24 Marcin Kwaśny, sytuacja na brzegu jeziora poprawia się powoli. – Część śmieci została już uprzątnięta przez poszczególnych najemców i właścicieli terenów, które znajdują się na brzegu jeziora – podaje dziennikarz.

Odpadów jednak nadal nie brakuje. Na powierzchni wody oprócz patyków i liści unoszą się plastikowe butelki, niedopałki papierosów i opakowania po jedzeniu. Tymczasem turyści pytają: dlaczego jeszcze nie posprzątano? – Samo się to nie zrobiło, rzeka zebrała z brzegów wszystkie śmieci. Trzeba z tym zrobić porządek. Dziwię się troszeczkę lokalnym władzom, że nie walczą o turystów i wędkarzy – zauważa jeden z mężczyzn wypoczywających nad jeziorem.

- Wszystkie śmieci, patyki myśmy wyciągali sami, żeby było gdzie wędkować – mówi inny.

Kto posprząta?

Józef Tobiasz, wójt gminy Gródek nad Dunajcem, na terenie której leży jezioro, tłumaczy, że "problem jest z uchwyceniem śmieci, kiedy płyną na wodzie". - Kiedy woda opada i są na brzegu, wówczas od razu są sprzątane - zapewnia zarządca gminy. Tobiasz podkreśla również, że gmina nie może wydawać na sprzątanie pieniędzy, bo wtedy musiałaby podnieść opłaty za wywóz odpadów dla okolicznych mieszkańców. Jego zdaniem śmieci powinna posprzątać spółka Tauron, śmieci na brzegach sprzątają najemcy terenów.

Do Tauronu należy elektrownia, która czerpie wodę z Jeziora Rożnowskiego. Spółka w przesłanym do redakcji TVN24 oświadczeniu zapewnia jednak, że "nie jest właścicielem wód Jeziora Rożnowskiego i nie odpowiada za usunięcie wciąż napływających śmieci z 1600 ha tafli zbiornika rożnowskiego oraz zatok".

W piśmie czytamy również, że od 21 lipca pracownicy Tauronu własnymi siłami i środkami usuwają zanieczyszczenia naniesione ostatnim wezbraniem wód. "Gabarytowe śmieci mogą wpłynąć niekorzystnie na pracę naszych urządzeń, dlatego trwa ich usuwanie ze strefy zapory w Czchowie i Rożnowie. TAURON Ekoserwis na bieżąco porządkuje teren wokół Jeziora Rożnowskiego, ale ta akcja – z uwagi na warunki pogodowe – jest wyjątkowo trudna. Przewidujemy, że potrwa do końca września"– czytamy w oświadczeniu.

Jezioro Rożnowskie

Jezioro Rożnowskie ma powierzchnię 1600 hektarów. Powstało w wyniku spiętrzenia Dunajca w obrębie Pogórza Rożnowskiego. Pełni przede wszystkim funkcję przeciwpowodziową, energetyczną (z wód jeziora korzysta elektrownia) i rekreacyjną. Nad zbiornikiem znajduje się kilka miejscowości turystycznych, m.in. Tęgoborze, Rożnów i Gródek nad Dunajcem.

Autor: wini / Źródło: TVN24 Kraków