Wakacje będą dłuższe. Minister edukacji zmienił rozporządzenie

TVN24

Rok szkolny skrócony. Minister edukacji podpisał nowelizację rozporządzeniatvn24
wideo 2/4

Rok szkolny 2018/2019 zakończy się 19 czerwca. Minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski podpisał w środę nowelizację rozporządzenia w sprawie organizacji roku szkolnego, skracającą rok szkolny o dwa dni.

O podpisaniu nowelizacji szef MEN poinformował w czasie konferencji prasowej.

Zgodnie z dotychczas obowiązującymi przepisami zajęcia dydaktyczno-wychowawcze w większości szkół kończą się w najbliższy piątek po 20 czerwca. Oznacza to, że powinny się w tym roku zakończyć 21 czerwca. Dzień wcześniej przypada uroczystość Bożego Ciała, dzień ustawowo wolny od pracy.

Minister Piontkowski poinformował na konferencji, że podpisana przez niego nowelizacja "wprowadza na stałe taką regułę, że co prawda zajęcia będą kończyły się w pierwszy piątek po 20 czerwca, ale jeżeli ten piątek będzie poprzedzony dniem ustawowo wolnym, to wówczas zakończenie zajęć będzie przesuwało się na środę".

Premier zapowiadał "troszeczkę więcej wakacji"

Skrócenie roku szkolnego zapowiedział w połowie maja premier Mateusz Morawiecki. - Zrobimy zmianę w rozporządzeniu dotyczącym zakończenia roku szkolnego i zmienimy zakończenie roku szkolnego z piątku na środę - powiedział. - Jesteśmy praktyczni, funkcjonalnie bliżej ludzi, troszeczkę więcej wakacji. Jeden dzień, przecież wiadomo, że świadectwa będą już powystawiane - dodał.

Nowelizacja rozporządzenia ministra edukacji narodowej w sprawie organizacji roku szkolnego wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Autor: ads//now / Źródło: PAP