Jeden powiat, trzy miesiące i sześć zgonów. Podejrzenie: dopalacze

Katowice

To prawdopodobnie dopalacze zabiły w Zawierciu sześć osóbFakty TVN
wideo 2/10

Aż sześć zgonów, prawdopodobnie spowodowanych zażyciem dopalaczy, odnotowała w ostatnim kwartale policja w powiecie zawierciańskim (Śląskie). Śledczy czekają na wyniki badań i zatrzymują podejrzanych o rozprowadzanie niebezpiecznych substancji.

W sobotę w Zawierciu ma odbyć się protest przeciwko dopalaczom.

Powód?

- Mamy informacje o sześciu zgonach w ostatnim kwartale, co do których mamy przypuszczenia, że miały związek z zażyciem jakichś środków odurzających - mówi Andrzej Świeboda z zawierciańskiej policji.

Jak wyjaśnił, zmarłe osoby zostały wytypowane do zbadania pod kątem zażycia dopalaczy, ponieważ były one związane ze środowiskiem narkomanów.

Prokuratura Rejonowa w Zawierciu prowadzi śledztwo w tej sprawie. Kluczowe w nim będą wyniki badań toksykologicznych, które wykażą, jaka substancja bądź substancje spowodowały śmierć tych osób.

Dwie osoby zatrzymane

Równocześnie zawierciańscy policjanci z pionu kryminalnego przez cały czas prowadzą czynności, które mają wyeliminować z rynku osoby handlujące groźnymi substancjami.

We wtorek tydzień temu zatrzymali 27-letnią kobietę, która jest podejrzana o rozprowadzanie dopalaczy. W jej mieszkaniu zabezpieczono biały proszek, który został przesłany do szczegółowych badań. 27-latka została aresztowana na trzy miesiące.

Piątego lutego zatrzymano podejrzewanego o podobny proceder 23-letniego mężczyznę.

16 osób nie żyje

Sobotni protest ma odbyć się pod hasłem "Powiedz +stop+ dopalaczom". Uczestnicy zgromadzenia przejdą ulicami miasta. Sprzeciwiają się sprzedawaniu tego typu substancji i przestrzegają przed ich zażywaniem.

Policjanci po raz kolejny apelują o unikanie dopalaczy - przypominają, że to trucizna, której zażycie powoduje szybkie i nieodwracalne zmiany w organizmie, a czasem może skutkować śmiercią.

Jak podają służby sanitarno-epidemiologiczne, w woj. śląskim w ubiegłym roku znacząco wzrosła liczba osób, które zmarły po zażyciu dopalaczy. W 2018 roku było to 16 osób (z czego trzy zmarły w Mikołowie podczas świąt Bożego Narodzenia). Natomiast w 2017 roku z powodu zatrucia dopalaczami zmarły dwie osoby.

Liczba zarejestrowanych w ubiegłym roku zatruć po zażyciu dopalaczy - ponad tysiąc - była porównywalna z liczbą zatruć w roku poprzednim.

Autor: mag//ec / Źródło: TVN 24 Katowice

Źródło zdjęcia głównego: Policja Lublin