Jadą lewym pasem, chociaż prawy wolny. Posypały się mandaty

Katowice

Akcja śląskiej policji "Trzymaj się prawego pasa"TVN 24 Katowice/ śląska policja
wideo 2/2

Przez dwa dni na drogach Zabrza, Gliwic i Katowic oraz na autostradzie A4 śląska drogówka sprawdzała, jak kierowcy używają lewego pasa. Policjanci odnotowali 79 naruszeń przepisów prawa o ruchu drogowym, z czego 25 dotyczyło kierujących, którzy zapomnieli o obowiązku prawostronnego ruchu i poruszali się lewym pasem jezdni, mimo że prawy był wolny. Policjanci nałożyli 51 mandatów.

W czwartek i piątek zeszłego tygodnia śląska drogówka prowadziła akcję "Trzymaj się prawego pasa". Policjanci pojawili się na drogach Zabrza, Gliwic i Katowic oraz na autostradzie A4. Przede wszystkim egzekwowali przestrzeganie obowiązku zajmowania prawego pasa na jezdniach o co najmniej dwóch pasach ruchu w jednym kierunku.

- Niestety kierujący często nie zajmują prawego pasa ruchu pomimo faktu, że jest on wolny. Celem tego typu działań jest poprawa płynności ruchu i promowanie jazdy zgodnie z przepisami to jest blisko prawej krawędzi jezdni - informują policjanci.

79 naruszeń przepisów

W trakcie akcji drogówka odnotowała 79 naruszeń przepisów prawa o ruchu drogowym, z czego aż 25 dotyczyło kierujących, którzy zapomnieli o obowiązku prawostronnego ruchu pojazdów i poruszali się lewym pasem jezdni, mimo że prawy pas był wolny. Policjanci nałożyli 51 mandatów karnych. Wobec 29 kierujących zastosowali pouczenie.

Przy okazji policjanci ujawnili jednego kierującego nieposiadającego uprawnień do kierowania pojazdem mechanicznym oraz jedną osobę poszukiwaną.

Autor: mag/ec / Źródło: TVN 24 Katowice

Źródło zdjęcia głównego: śląska policja