TVN24 | Katowice

Był pijany, jechał w nocy hulajnogą. Rozbił głowę i dostał mandat

TVN24 | Katowice

Autor:
gp
Źródło:
Śląska policja/TVN24
Gdzie i jak można zostawić hulajnogę elektryczną?TVN24 Łódź
wideo 2/6
TVN24 ŁódźGdzie i jak można zostawić hulajnogę elektryczną?

Jechał hulajnogą, a gdy skręcał, przewrócił się i uderzył głową o asfalt. Policjanci dostali zgłoszenie, ze może być pijany. Dlatego na miejsce pojechał patrol drogówki. Podejrzenia się potwierdziły. Mężczyzna został ukarany mandatem. Zgodnie z nowymi przepisami jazda hulajnogą pod wpływem alkoholu jest już bowiem wykroczeniem.

Krótko przed północą dyżurny zabrzańskiej komendy otrzymał zgłoszenie dotyczące mężczyzny, który na ulicy Pawliczka, znajdując się pod wpływem alkoholu, miał jechać hulajnogą elektryczną. Na miejsce skierowano policjantów z zabrzańskiej drogówki. Jak się okazało, kierującym był 42-letni mieszkaniec Zabrza. Mężczyzna w trakcie skręcania wywrócił się i uderzył głową o asfalt. W wyniku tego doznał obrażeń twarzy. Mężczyznę miał blisko dwa promile alkoholu w organizmie. Za popełnione wykroczenie mężczyzna został ukarany mandatem.

Policjanci przypominają, że 20 maja weszły w życie nowe przepisy, które regulują używanie hulajnóg elektrycznych, urządzeń transportu osobistego oraz urządzeń wspomagających ruch (np. rolki, wrotki, deskorolki). Wszystkie te urządzenia zyskały w kodeksie drogowym swoją definicję, a osoby je użytkujące zarówno prawa, jak i obowiązki.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO >>>

Urządzenia transportu osobistego

Nowe zasady korzystania z e-hulajnógStraż Miejska m.st. Warszawy

Uregulowana została kwestia między innymi bardzo popularnych hulajnóg elektrycznych oraz urządzeń transportu osobistego. Przepisy jasno określają zasady korzystania z tego typu urządzeń, a także wyszczególniają szereg praw i obowiązków, do których będą musieli się stosować zarówno ich użytkownicy, jak i również inni uczestnicy ruchu drogowego. W prawie o ruchu drogowym pojawiają się trzy nowe definicje. Hulajnoga elektryczna – pojazd napędzany elektrycznie, dwuosiowy, z kierownicą, bez siedzenia i pedałów, konstrukcyjnie przeznaczony do poruszania się wyłącznie przez kierującego znajdującego się na tym pojeździe. Urządzenie transportu osobistego – pojazd napędzany elektrycznie, z wyłączeniem hulajnogi elektrycznej, bez siedzenia i pedałów, konstrukcyjnie przeznaczony do poruszania się wyłącznie przez kierującego znajdującego się na tym pojeździe. Urządzenie wspomagające ruch – urządzenie lub sprzęt sportowo-rekreacyjny, przeznaczone do poruszania się osoby w pozycji stojącej, napędzane siłą mięśni. W związku z rozszerzeniem katalogu urządzeń i pojazdów służących do przemieszczania się każdy z nowych elementów tej kategorii został ściśle określony pod względem zasad korzystania, a także praw i obowiązków ciążących na jego użytkownikach.

Nowe zasady korzystania z e-hulajnógStraż Miejska m.st. Warszawy

Zasady i obowiązki

Kierujący hulajnogą elektryczną jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić – z prędkością dopuszczalną 20 km/h. Dodatkowo jest obowiązany korzystać z jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością nie większą niż 30 km/h, w przypadku gdy brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów – z prędkością dopuszczalną 20 km/h. Kierujący może wyjątkowo poruszać się chodnikiem lub drogą dla pieszych, gdy chodnik jest usytuowany wzdłuż jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 30 km/h i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów – z zachowaniem następujących zasad:  jazda z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego; zachowanie szczególnej ostrożności, oraz ustępowanie pierwszeństwa pieszemu oraz nieutrudnianie ruchu pieszemu.

Nowe zasady korzystania z e-hulajnógStraż Miejska m.st. Warszawy

Do kierowania hulajnogą elektryczną przez osoby w wieku od 10 lat do 18 lat wymagane jest posiadanie tych samych uprawnień, co w przypadku kierowania rowerem, czyli karty rowerowej lub prawa jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T. Dla osób, które ukończyły 18 lat, dokument taki nie jest wymagany. Poruszanie się hulajnogą elektryczną po drodze publicznej przez dziecko do 10 lat jest zabronione w każdej sytuacji, również pod opieką osoby dorosłej. Dzieci w wieku do 10 lat mogą poruszać się hulajnogą elektryczną jedynie w strefie zamieszkania, pod opieką osoby dorosłej.

Przepisy zabraniają kierowania hulajnogą osobie znajdującej się w stanie nietrzeźwości lub w stanie po użyciu alkoholu albo środka działającego podobnie do alkoholu; przewożenia hulajnogą elektryczną innych osób, zwierząt i przedmiotów oraz ciągnięcia lub holowania hulajnogą elektryczną innych pojazdów.

Ustawa wprowadza obowiązek pozostawienia między innymi hulajnogi elektrycznej na chodniku w przeznaczonym do tego miejscu (wyznaczonym przez zarządcę drogi). W przypadku braku takiego miejsca pozostawienie pojazdu na chodniku będzie możliwe tylko przy jednoczesnym spełnieniu następujących warunków: hulajnoga elektryczna będzie ustawiona jak najbliżej zewnętrznej krawędzi chodnika, najbardziej oddalonej od jezdni; będzie ustawiona równolegle do krawędzi chodnika, a szerokość chodnika pozostawionego dla ruchu pieszych jest taka, że nie utrudni im ruchu i jest nie mniejsza niż 1,5 metrów.

Gdzie i jak można zostawić hulajnogę elektryczną?20.05. | Koniec ze slalomem z dużą prędkością na chodnikach, jazdą pod wpływem alkoholu i porzucaniem urządzeń byle gdzie - tak w teorii mają zmienić rzeczywistość obowiązujące od czwartku przepisy dotyczące urządzeń transportu osobistego, czyli między innymi hulajnóg elektrycznych. TVN24 Łódź

W nowelizacji wskazano też wysokość opłat za usunięcie z drogi hulajnogi elektrycznej lub urządzenia transportu osobistego. Pojazdy te mogą zostać usunięte z drogi na koszt właściciela, m.in. w przypadku pozostawienia ich w miejscu, gdzie jest to zabronione i utrudnia ruch lub w inny sposób zagraża bezpieczeństwu. Dyspozycję usunięcia pojazdu z drogi może wydać policjant lub strażnik gminny (miejski).

Nowe zasady korzystania z e-hulajnógStraż Miejska m.st. Warszawy
Nowe zasady korzystania z e-hulajnógStraż Miejska m.st. Warszawy

Mandaty

Prawo przewiduje kary za poruszanie się przez kierującego hulajnogą elektryczną lub urządzeniem transportu osobistego albo przez osobę poruszającą się przy użyciu urządzenia wspomagającego ruch chodnikiem, lub drogą dla pieszych z prędkością większą niż prędkość zbliżona do prędkości pieszego, lub za nieustępowanie pierwszeństwa pieszemu. Za korzystanie podczas jazdy z telefonu, wymagające trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku przez kierującego pojazdem, przewidziano mandat 200 złotych. Przewożenie innej osoby, zwierzęcia lub ładunku będzie karane mandatem w wysokości 100 złotych.

Nowe zasady korzystania z e-hulajnógStraż Miejska m.st. Warszawy

Za kierowanie na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu pojazdem innym niż mechaniczny przez osobę znajdującą się w stanie po użyciu alkoholu, lub podobnie działającego środka mandat wyniesie od 300 do 500 złotych. Za przejeżdżanie wzdłuż przejścia dla pieszych przewidziano karę w wysokości 100 złotych.

Nowe zasady korzystania z e-hulajnógStraż Miejska m.st. Warszawy

Autor:gp

Źródło: Śląska policja/TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Śląska policja