Z miejskiej kasy nianie dostaną 200 złotych dniówki. "Chcemy pomóc rodzicom"

Katowice

sxc.huMiasto zapłaci za wsparcie niani

200 złotych dziennie będą mogły zarobić nianie, które pomogą pracującym rodzicom z Częstochowy. Miasto zdobyło ponad 2 mln zł na realizację projektu "Aktywni rodzice - szczęśliwe dzieci". – W ten sposób chcemy umożliwić młodym rodzicom powrót do pracy lub podjęcie nowego zatrudnienia - mówi Włodzimierz Tutaj, rzecznik urzędu miasta w Częstochowie.

- Pomysł na tego typu pomoc zrodził się podczas rozmów z pracodawcami, którzy wskazywali na problem przedłużających się urlopów wychowawczych po urodzeniu dziecka - wyjaśnia Piotr Grzybowski, naczelnik Wydziału Funduszy Europejskich i Rozwoju Urzędu Miasta w Częstochowie.

By poradzić sobie z problemem, władze zdecydowały się skorzystać z unijnych środków.

20 niań do pomocy

- W ramach funduszy na lata 2014-2020 ponad 2 mln 150 tys. zł zdobyliśmy na realizację projektu „Aktywni rodzice - szczęśliwe dzieci”. Dzięki temu w mieście powstanie 10 nowych miejsc w żłobku, stworzony zostanie klub dziecięcy, a opiekę w domu nad dziećmi do 3. roku życia zapewni 20 niań - dodaje Włodzimierz Tutaj, rzecznik częstochowskiego magistratu.

Program rozpocznie się w lipcu br. i będzie trwał do końca czerwca 2018r. W tym czasie, ze wsparcia w opiece nad dzieckiem skorzysta kilkadziesiąt częstochowskich rodzin. - Jedna rodzina będzie mogła liczyć na pomoc opiekunki przez rok. Rodzice podpiszą z nianią umowę, a miasto będzie wypłacać jej wynagrodzenie - uzupełnia rzecznik.

Zgodnie z zapisami w projekcie, stawka wyniesie 20 zł za godzinę. Niania będzie zajmować się dzieckiem w trakcie, gdy rodzice będą w pracy. Ile czasu spędzi z dzieckiem, będzie zależało od ich ustaleń. - Wszystko oczywiście zgodnie z przepisami prawa pracy. Dniówka będzie mogła trwać nawet do 10 godzin - dodaje Tutaj.

Dodatkowo żłobek i klub malucha

Więcej miejsc będzie także w miejskim żłobku. Dzięki środkom z projektu, najmłodsi otrzymają dodatkowo wyżywienie i wezmą udział w licznych zajęciach.

- Trzecią częścią projektu jest otwarcie klubu „Maluch”. Jego lokalizacja nie jest jeszcze znana, ale wiadomo, że dzieci będą mogły w nim przebywać przez kilka godzin dziennie - kończy rzecznik.

Cały projekt realizowany będzie wraz ze Stowarzyszeniem na Rzecz Pomocy Dziecku i Rodzinie „Dla Rodziny” w Częstochowie.

Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem, pokazać go w niekonwencjonalny sposób - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl

Autor: msin/gp / Źródło: TVN24 Katowice

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu