Wieżowiec koło Spodka sprzedany za 29 mln zł

TVN24

TVN24 Katowice | Ewelina JasińskaWieżowiec w centrum Katowic powstał w latach 70.

Górujący nad Spodkiem wieżowiec spółki PKP, relikt epoki Edwarda Gierka, został sprzedany za prawie 30 mln zł. Nowy nabywca 18-piętrowego budynku na razie się nie ujawnił.

Wieżowiec trafił pod młotek pod koniec lipca tego roku. Cena wywoławcza wynosiła 14,22 mln zł. Zgłosiło się dwóch chętnych, PKP wybrało bardziej atrakcyjną ofertę. W budynku mieściła się kiedyś Śląska Dyrekcja Okręgowa Kolei Państwowych.

Kolos z 1974 roku stoi tuż obok Spodka, na ul. Roździeńskiego. Tuż obok niego powstają budynki Międzynarodowego Centrum Kongresowego, Muzeum Śląskiego i nowa siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia. 1,5 km od wieżowca jest dworzec PKP.

Klient zastrzegł anonimowość

– Teraz czeka nas proces finalizacji sprzedaży nieruchomości, którego zwieńczeniem będzie podpisanie aktu notarialnego – powiedział Grzegorz Tomaszewski, dyrektor Departamentu Sprzedaży Nieruchomości PKP S.A.

– Klient sam poinformuje o tym opinię publiczną – dodał Tomaszewski.

Powierzchnia działki, na której stoi wieżowiec to 0,7 ha. Na jego osiemnastu kondygnacjach jest łącznie ponad 17 tys. m kw. powierzchni użytkowej. Od lat na jego fasadzie wiszą olbrzymie reklamy, które już z daleka witają kierowców Drogowej Trasy Średnicowej.

Co dalej z wieżowcem?

Na razie nie wiadomo, jakie plany wobec budynku ma nabywca. W ostatnich latach mówiło się o jego gruntownej przebudowie lub wyburzeniu. Według planu zagospodarowania przestrzennego miasta, sprzedany teren ma spełniać funkcje handlowo-usługowo-biurowo-hotelowe.

W tym miejscu stoi sprzedany przez PKP wieżowiec:

Mapa Targeo

Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem, pokazać go w niekonwencjonalny sposób - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.

Autor: pw/par / Źródło: PAP/TVN24