"Werbowali do pracy w Wielkiej Brytanii. Tam kazali żebrać"

TVN24 | Katowice

Aktualizacja:
Autor:
mag/gp
Źródło:
TVN 24 Katowice
Cztery osoby podejrzane o handel Polakami w Wielkiej Brytaniiśląska policja
wideo 2/5
śląska policjaCztery osoby podejrzane o handel Polakami w Wielkiej Brytanii

Dwaj mężczyźni i dwie kobiety zostali aresztowani pod zarzutami handlu ludźmi. Mają od 20 do 72 lat i według prokuratury przez kilka miesięcy wykorzystywali mieszkańców Dolnego Śląska do przymusowej pracy i żebractwa w Wielkiej Brytanii. Tam miało im pomagać w przestępstwie kilkadziesiąt osób. Nad sprawą pracuje międzynarodowy zespół.

Na trop grupy Polaków, którzy mieli zajmować się handlem ludźmi w Wielkiej Brytanii, wpadli policjanci z Zespołu do Spraw Handlu Ludźmi Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach. Za pośrednictwem oficerów łącznikowych polskiej policji pełniących służbę w konsulacie Polski w Londynie, skontaktowali się i podjęli współpracę z brytyjskimi organami ścigania.

W sprawie wszczęto śledztwo pod nadzorem Małopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji w Krakowie. Z uwagi na działalność przestępców na terenie Polski i Wielkiej Brytanii, na wniosek polskiej oraz brytyjskiej prokuratury, powstał wspólny zespół dochodzeniowo-śledczy. W jego skład weszli śledczy z katowickiej komendy wojewódzkiej zajmujący się zwalczaniem handlu ludźmi, a także ich koledzy po fachu z brytyjskiej policji.

Międzynarodowy zespół miał na celu przede wszystkim zebranie materiału dowodowego w sprawie dotyczącej handlu ludźmi. Współpraca polskich i brytyjskich służb pozwoliła na zatrzymanie łącznie kilkudziesięciu osób - głównie obywateli Polski i Wielkiej Brytanii, zajmujących się przestępczym procederem. W jednej z akcji na terenie Wielkiej Brytanii brali udział, oprócz miejscowych stróżów prawa, również śląscy kryminalni.

Cztery osoby podejrzane o handel Polakami w Wielkiej BrytaniiPolicja Śląska

Podejrzani mają od 20 do 72 lat

W Polsce zatrzymano cztery osoby: mężczyzn w wieku 42 i 20 lat oraz kobiety w wieku 72 i 41 lat. Wszyscy są mieszkańcami Dolnego Śląska. Zostali doprowadzeni do prokuratury, gdzie postawiono im zarzuty handlu ludźmi.

Według śledczych, podejrzani werbowali w Polsce chętnych do pracy w Wielkiej Brytanii, gdzie wykorzystywali ich do pracy przymusowej oraz żebractwa. Proceder prowadzili przez kilka miesięcy 2016 roku, czerpiąc z niego korzyści materialne. Decyzją sądu zatrzymani zostali aresztowani na trzy miesiące. Za handel ludźmi grozi im od 3 do 15 lat więzienia. Czynności w sprawie trwają, a śledczy planują kolejne zatrzymania.

Cztery osoby podejrzane o handel Polakami w Wielkiej BrytaniiPolicja Śląska

Pozostałe osoby zostały zatrzymane na terenie Wielkiej Brytanii. Zajmuje się nimi brytyjski wymiar sprawiedliwości. Oprócz zmuszania pokrzywdzonych do pracy przymusowej i żebractwa, wyłudzali świadczenia socjalne na terenie Wielkiej Brytanii.

Przestępstwo handlu ludźmi to współczesna forma niewolnictwa stanowiąca jedną z najcięższych zbrodni, godzącą w wolność i godność ludzką. Zwalczanie tego procederu stanowi wyzwanie dla całej Unii Europejskiej. Dlatego 13 lat temu 18 października został ustanowiony Europejskim Dniem Przeciwko Handlowi Ludźmi. Policja nieustannie podejmuje starania, aby uświadomić społeczeństwu, czym jest handel ludźmi i jak się ustrzec, by nie zostać ofiarą tego przestępstwa.

Źródło: TVN 24 Katowice

Autor:mag/gp

Źródło zdjęcia głównego: Policja Śląska