Uma Thurman z książką w ręku. Ikony kina zachęcają do czytania

Archiwum Urzędu Miasta w Piekarach ŚląskichUma Thurman

Ikony światowego kina - gwiazdy i bohaterowie filmów - zachęcają mieszkańców Piekar Śląskich do czytania książek. W mieście pojawiły się już pierwsze murale, m,in. z Umą Thurman, Tomem Hanksem (jako Forrestem Gumpem) i Bruce'em Lee. Pomysł na promocję czytelnictwa zrodził się ze współpracy magistratu ze stowarzyszeniem Kuklok.

Autorzy muralu, sięgając do postaci znanych z ekranu, przedstawili je w zupełnie innym świetle.

- Założeniem jest wykorzystanie postaci osadzonych w popkulturze, pewnego rodzaju symboli naszych czasów, do propagowania czytelnictwa, poprzez dodanie im atrybutu, jakim jest książka – mówi Małgorzata Chrobak, pomysłodawczyni i projektantka muralu.

Na murach wzdłuż schodów prowadzących od ulicy Bytomskiej do Miejskiej Biblioteki Publicznej stanęły już pierwsze osobistości. Wśród nich Uma Thurman, Nosferatu, Bruce Lee, Forrest Gump (Tom Hanks) i John Wayne. W dodatku - wszystkie w rzeczywistych rozmiarach.

Zachęcają nie tylko do lektur

- Na różne sposoby zachęcamy do sięgania po książki, i to nie tylko lektury szkolne. Dlaczego nie mielibyśmy więc skorzystać i z muralu jako formy przekazu – mówi dyrektor Aleksandra Zawalska-Hawel z Miejskiej Biblioteki Publicznej.

Tworzeniem murali zajęli się artyści ze stowarzyszenia Kuklok, znanego z niekonwencjonalnych działań artystycznych. Ich ubiegłoroczna praca, która na pierwszy rzut oka wydawała się szeregiem chaotycznie ułożonych liter, zawierała ukrytą wiadomość - cytat ze Stanisława Lema: „Nikt nic nie czyta, a jeśli czyta, to nic nie rozumie, a jeśli nawet rozumie, to nic nie pamięta”.

Autor: ejas//rzw / Źródło: TVN24 Katowice

Źródło zdjęcia głównego: Archiwum Urzędu Miasta w Piekarach Śląskich

Pozostałe wiadomości