Katowice

Ukradli trakcję na Śląsku. Pociągi kursują objazdami

Katowice

targeo | pwNa odcinku Orzesze - Mikołów często dochodzi do podobnych kradzieży

Do południa mogą potrwać utrudnienia w ruchu kolejowym na Śląsku. Wszystko przez złodziei, którzy ukradli 200 metrów sieci trakcyjnej.

Złodzieje ukradli trakcję na odcinku Mikołów-Orzesze. Pociągi kierowane są drogą okrężną, co powoduje niewielkie opóźnienia. Między Ligotą w Katowicach a Jaśkowicami w Orzeszu jeżdżą zastępcze autobusy - informuje Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego.

Jeśli naprawy pójdą zgodnie z planem, normalny rozkład jazdy powinien powrócić za kilka godzin, w okolicach południa.

Sytuacja normalna dla regionu

Złodzieje kolejowej infrastruktury na Śląsku dają o sobie znać regularnie. Ich łupem padają praktycznie wszystkie metalowe elementy, łącznie z szynami. Utrudnienia powstałe z tego powodu dotyczą zarówno linii towarowych, jak i szlaków pasażerskich. Sprawców nie odstrasza ani monitoring, ani patrole Służby Ochrony Kolei.

- Tylko samych torów na terenie województwa śląskiego mamy do ochrony ok. 2,5 tys. km. Oprócz tego musimy zabezpieczyć stacje, przystanki, grupy manewrowe czy bocznice - tak o skomplikowanej sytuacji Służby Okrony Kolei w tym regionie wypowiadał się w zeszłym roku dla TVN24 Aleksy Cieślik, inspektor SOK-u.

Pełna rozmowa Roberta Jałochy z Aleksym Cieślikiem, oraz prezentacja mobilnego centrum monitoringu Straży Ochrony Kolei (wrzesień 2012 roku):

Rozmowa z Aleksym Cieślikiem z SOK-u o kradzieżach infrastruktury kolejowejTVN24 Katowice

Odcinek Orzesze - Mikołów, na którym często dochodzi do podobnych kradzieży:

Mapa Targeo

Autor: pw / Źródło: TVN24 Katowice

Źródło zdjęcia głównego: targeo | pw