Trzech policjantów z Gliwic zatrzymanych pod zarzutem korupcji

Katowice

Fakty TVNWcześniej zatrzymano policjantów w Żorach, teraz w Gliwicach (wideo archiwalne)

Funkcjonariusze Biura Spraw Wewnętrznych zatrzymali w środę trzech policjantów z Wydziału Ruchu Drogowego komendy w Gliwicach. Przedstawiono im zarzuty przyjmowania łapówek od kierowców – podała prokuratura, która wydała polecenie zatrzymania.

To kolejni w ostatnich dniach funkcjonariusze drogówki na Śląsku, którym stawia się zarzuty przyjmowania korzyści majątkowych.

Polecenie zatrzymania trzech policjantów z Gliwic wydała Prokuratura Okręgowa w Gliwicach. - Podejrzanym przedstawiono od pięciu do siedmiu zarzutów. Trwają czynności z ich udziałem - powiedziała prokurator Karina Spruś z tej jednostki.

"Korzyści majątkowe w różnych kwotach przyjmowało kilku funkcjonariuszy Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Gliwicach w zamian za zaniechanie podjęcia jakichkolwiek czynności służbowych w związku z ujawnieniem popełnienia przez kierujących pojazdami wykroczeń drogowych" - podała prokuratura.

Do przekupstwa dochodziło w tym roku w rejonie autostradowego węzła Sośnica przy Centrum Handlowym Europa Centralna. Policjanci informowali zatrzymanych o innej niż faktycznie obowiązująca - najczęściej niższej - dopuszczalnej na danym odcinku prędkości, za co zatrzymanym groziła utrata prawa jazdy na trzy miesiące.

Prokuratura zaznacza, że w śledztwie mogą pojawić się nowe zarzuty, a także zwiększyć się liczba podejrzanych. Śledczy zwracają się do osób mających istotne informacje dla postępowania o zgłaszanie się do prokuratury. Przypominają, że jeśli kierowcy powiadomią o wręczonych łapówkach organy ścigania i ujawnią wszystkie okoliczności przestępstwa - o których wcześniej nie wiedziała policja czy prokuratura - zgodnie z przepisami unikną odpowiedzialności karnej.

Zatrzymania w Żorach

To kolejne w ostatnich dniach zatrzymania policjantów z drogówki w woj. śląskim. W ubiegłym tygodniu sąd aresztował na trzy miesiące sześciu funkcjonariuszy z Wydziału Ruchu Drogowego komendy w Żorach, także podejrzanych o przyjmowanie łapówek od kierowców. Zostali oni zawieszeni w czynnościach służbowych. Ruszyły też postępowania dyscyplinarne i administracyjne, których celem jest zwolnienie ich ze służby.

Za przyjmowanie korzyści majątkowych w związku z pełnieniem funkcji publicznej i za zachowanie stanowiące naruszenie przepisów prawa grozi od roku do 10 lat więzienia.

Autor: mag/gp / Źródło: PAP