Motocyklista i jego pasażerka zginęli po zderzeniu z sarną

Katowice

Kierowca i pasażerka motocykla zginęli na miejscuKPP Tarnowskie Góry
wideo 2/2

Na odcinku drogi krajowej nr 11 pomiędzy Tarnowskimi Górami a Tworogiem (Śląskie) motocyklista zderzył się z przebiegającą przez jezdnię sarną. Zarówno on, jak i jego pasażerka zginęli na miejscu.

W niedzielę na Śląsku świeciło piękne słońce. Motocykliści zawsze chętnie korzystają z ostatnich ciepłych, suchych dni sezonu. Tego dnia na drogi wyjechał również 46-letni tarnogórzanin wraz z 30-letnią pasażerką. Po godzinie 15 ich wycieczka w jednej chwili zmieniła się w tragedię.

- Ze wstępnych ustaleń policjantów wynika, że kierujący motocyklem uderzył w przebiegającą przez jezdnię sarnę, stracił panowanie nad pojazdem i zjechał do przydrożnego rowu. Motocyklista oraz jego pasażerka spadli z jednośladu, a motocykl pojechał dalej i koziołkował dopiero po przejechaniu kilkudziesięciu metrów. Niestety, kierowca jednośladu oraz jego pasażerka zginęli na miejscu - informuje Damian Ciecierski, rzecznik policji w Tarnowskich Górach.

Droga przez kilka godzin była zablokowana. Policjanci pod nadzorem prokuratora zabezpieczali ślady w celu wyjaśnienia dokładnych okoliczności wypadku.

Na co uważać na drodze?

Policja apeluje o zachowanie ostrożności na zalesionych odcinkach dróg lub tam, gdzie pobocza porośnięte są wysoką trawą, co utrudnia widoczność. W związku z tym publikuje krótki poradnik, na co być szczególnie wyczulonym:

- Dzikie zwierzęta są najbardziej aktywne o zmierzchu i o świcie, kiedy spędzają czas na żerowaniu. Zwracajmy wówczas baczną uwagę na pobocza.

- Jeśli zobaczysz przebiegające przez drogę zwierzę bądź czujny, zwolnij i jedź ostrożnie. Pamiętaj, że sarny, jelenie i dziki żyją w stadach i za pojedynczym osobnikiem mogą podążać kolejne.

- Zwracaj uwagę na znaki, dostosuj prędkość do panujących warunków. Przyczyną zdarzeń drogowych z udziałem dzikich zwierząt jest przeważnie nadmierna prędkość, która ogranicza możliwości manewru w przypadku pojawienia się zwierzęcia na drodze oraz zmniejsza dystans potrzebny do zatrzymania rozpędzonego auta.

- Nie lekceważ odblasków, jeśli widzisz je w pobliżu drogi, mogą być to odbijające się światła pojazdu w oczach zwierząt.

- W przypadku zderzenia ze zwierzęciem postępuj tak, jak w przypadku kolizji. Nie pozostawiaj rannego zwierzęcia, nie pozwól mu cierpieć, powiadom odpowiednie służby, które podejmą odpowiednie kroki.

- Zjedź na pobocze, włącz światła awaryjne, oznacz miejsce kolizji trójkątem ostrzegawczym.

- Nie dotykaj rannego zwierzęcia, zaczekaj na pomoc. Ranne zwierzę może być niebezpieczne dla człowieka.

Autor: ib/gp / Źródło: TVN24 Katowice

Źródło zdjęcia głównego: KPP Tarnowskie Góry