"W przebłyskach świadomości próbował jeszcze czarować". Zmarł młody magik

TVN24

Tomasz Kabis nie żyjeTVN24
wideo 2/3

- Rak wybrał złego człowieka. Nie dam się, jestem gotowy do walki. Chcę wrócić na scenę, odwdzięczyć się, pomagać, żeby dużo więcej dobra było na świecie - mówił Tomasz Kabis, 30-letni iluzjonista, pięć miesięcy temu. Zmarł wczoraj wieczorem.

- Po ostatniej chemii czuł się dobrze. Był w domu. Ale jakiś tydzień, dwa tygodnie temu dopadł go katar i wysoka gorączka. Trafił do szpitala. Okazało się, że ma białaczkę - mówi o Tomaszu Kabisie Monika Postrzygacz, jego menadżerka. Dodaje, że "w przebłyskach świadomości próbował jeszcze czarować".

Tomasz Kabis, iluzjonista z Rybnika zmarł 3 grudnia wieczorem w wieku 30 lat.

Iluzjonista Tomasz Kabis nie żyje
facebook

"I tak będę czarować"

W 2013 roku Tomasz Kabis został finalistą programu TVN "Mam Talent". Miał wtedy 24 lata.

- Najwspanialsze jest to, że ty się nie poddajesz - mówiła jedna z jurorek. Bo Tomasz ze swoim pokazem iluzji był tam czwarty raz.

Pięć lat później w wigilię dowiedział się, że ma nowotwór złośliwy serca i opłucnej z przerzutami do wątroby. Ale przyjmując chemioterapię, nie przestawał robić sztuczek.

"Chemia na szczęście przyjęła się na tyle dobrze, że nawet zostało troszkę sił, aby zejść na inne piętro i troszkę poczarować i zrobić małe warsztaty z iluzji" - opisywał na swoim fanpage'u darmowe występy dla małych pacjentów onkologicznych.

Tomasz Kabis czarował nawet w szpitalu
facebook - Tomasz Kabis

Przeszedł cztery cykle chemioterapii. Za każdym razem, leżąc przez tydzień w szpitalu - "pięć dni leją chemię, trzy dni stawiają na nogi" - obmyślał kolejne występy.

Ostatni publiczny pokaz dał 16 czerwca na "KabaRYJtonie" w Rybniku - charytatywnej imprezie, na której zbierano pieniądze na jego leczenie.

Tomasz Kabis przed ostatnim publicznym występem
Star Manager

Wiedział już wtedy, że choroba wróciła i czeka go kolejna, agresywniejsza chemia. Opowiadał o tym na żywo na facebooku: obleciał mnie delikatny strach, ale przeżyłem, już jest dobrze. Włosy odrosły, za chwilę wypadną, ale znowu odrosną, zobaczymy, w jakim kolorze.

Przyznał, że trzy dni płakał, ale na szczęście byli przy nim przyjaciele. Po złej informacji zawsze dodawał jakieś "ale", po którym następowała ta dobra.

W czerwcu w szpitalu, w czasie pierwszego cyklu nowej chemii, skończył 30 lat. Była tak mocna, że odbierała mu czucie w rękach i nogach. - W zdrętwiałych palcach ciężko utrzymać karty. Ale nawet, jak mi to zostanie, i tak będę czarować - opowiadał w wideo poście.

Z powodu chemioterapii musiał odwołać swój występ charytatywny dla rodziny, która straciła dom w pożarze.

Ale zapowiadał: Rak wybrał złego człowieka. Nie dam się, jestem gotowy do walki. Chcę wrócić na scenę, odwdzięczyć się, pomagać, żeby dużo więcej dobra było na świecie.

Tomasz Kabis (w środku) w czerwcu, kiedy dał ostatni pokaz
Star Manager
Tomasz Kabis w sierpniu 2019
facebook - Tomasz Kabis

O swojej walce z rakiem Tomek mówił w Dzień dobry TVN.

Autor: mag/i / Źródło: TVN 24 Katowice