Szlak narciarski dla niewidomych

Katowice

Paweł Rusinek | TVN24 KatowiceW Ujsołach powstaje szlak narciarski dla niewidomych

Osoby niewidome będą mogły jeździć na nartach na specjalnie dla nich przygotowanej, 30-kilometrowej trasie w Ujsołach w Beskidzie Żywieckim. Niewidomym narciarzom pomogą wyszkoleni wolontariusze.

Narciarstwo skiturowe to wędrowanie na nartach po nieuczęszczanych przez narciarzy stokowych trasach. - Wbrew pozorom technika poruszania się w zimie na nartach skiturowych może się okazać dużym ułatwieniem dla osób niewidomych, ponieważ kamienie i korzenie przysypane są wtedy śniegiem - mówi Bogusław Kanik, pomysłodawca utworzenia szlaku narciarskiego dla niewidomych.

30 km specjalnie przygotowanej trasy

W projekt zaangażowani są wolontariusze z Polski i Słowacji , w sumie ok. 30 osób. Będą oni szkoleni tak, aby stać się przewodnikami dla osób niewidomych podczas górskich wypraw. - Chcielibyśmy zainteresować młodzież, wolontariuszy, którzy bezinteresownie, na każde zawołanie będą do dyspozycji osób niewidomych - zapowiada Kanik.

Przygotowany obecnie szlak ma 15 km, docelowa cała trasa ma mieć ok. 30 km. Baza zgłoszonych wolontariuszy ma być dostępna w informacji turystycznej w Ujsołach.

Jak poruszać się po trasie? Wolontariusz pomoże

O pomyśle z entuzjazmem mówią osoby niewidome. - Niedawno się dowiedziałam o projekcie i zapaliłam się do niego, bo narty to moja miłość. Skoro są ludzie, którzy chcą pomóc mi w tym, aby jeździć więcej na nartach, to ja jestem gotowa - mówi pani Małgorzata.

Nietypowa trasa narciarska powstaje w Ujsołach w Beskidzie Żywieckim:

Mapa Targeo

Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem, pokazać go w niekonwencjonalny sposób - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.

Autor: jsy / Źródło: TVN24 Katowice

Źródło zdjęcia głównego: TVN24 Katowice | Paweł Rusinek