"Superradar" meteo stanął w Goczałkowicach

Katowice

Szymon Sawaściuk | TVN24 KatowiceRadar meteo stanie na jeziorze Goczałkowickim

Wykryje każdą, nawet najmniejsza chmurę w promieniu stu kilometrów. W Goczałkowicach (woj. śląskie) trwają ostatnie testy superradaru, który z dużą dokładnością będzie ostrzegał przed burzami, gradobiciem oraz intensywnym deszczem.

Bardzo dokładny radar meteorologiczny stanął właśnie przy Zbiorniku Goczałkowickim.

- Jeśli się sprawdzi, zostanie tu na stałe. Dzięki niemu każdy mieszkaniec woj. śląskiego będzie mógł sprawdzić sytuację pogodową w swojej miejscowości - mówi Paweł Hejduk, koordynator projektu.

Radar będzie ostrzegać przed zagrożeniami nie tylko Śląsk, ale także Kraków oraz niektóre rejony Słowacji i Czech. Służby będą mogły trzy godziny wcześniej poinformować mieszkańców o zbliżającym się gradobiciu czy burzy.

Niebezpieczne pomyłki

Największe pomyłki w prognozach pogody pojawiły się w czerwcu 2013, kiedy Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej podał komunikat meteorologiczny informujący, iż w ciągu doby spadnie na Śląsku 20-30 mm deszczu. W rzeczywistości spadło 109 mm, co przyczyniło się do powstania lokalnych podtopień.

Kolejną poważną pomyłką była ta czerwca zeszłego roku. Wtedy grad uszkodził ponad tysiąc samochodów w Tychach, Mysłowicach i Pszczynie, a informacje o gradobiciu pojawiły się dopiero... następnego dnia.

Mapa Targeo

Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem, pokazać go w niekonwencjonalny sposób - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.

Autor: MP/b / Źródło: TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24 Katowice | Szymon Sawaściuk