Katowice

Sonarem skanują jezioro. Liczą ryby

Katowice

Sonarem skanują jezioro. Liczą ile jest w nim ryb
Szymon Sawaściuk | TVN24 KatowiceLiczą ryby nie w sztukach, a w tonach

Na Jezioro Goczałkowickie (woj. śląskie) wypłynęła nietypowa łódź. Na jej pokładzie znajduje się specjalny sonar, dzięki któremu liczone są ryby. Badanie jeziora prowadzą naukowcy z Uniwersytetu Śląskiego.

Sonar skanuje to, co znajduje się pod nim, czyli wodę i pływające w niej ryby.

150 ton ryb w jeziorze

- Oczywiście nie jest to liczenie co do sztuki. Jest to szacowanie. Liczymy ile ton ryb w rzeczywistości się tutaj znajduje. Według naszych wyliczeń jest ich około 150 ton. To jest stosunkowo dużo - tłumaczy prowadzący badania dr Andrzej Woźnica z Uniwersytetu Śląskiego.

Naukowcy przyznają, że zadanie choć niełatwe, to jest wykonalne. Zbiornik jest zarybiany sztucznie, zgodnie z planem, a prowadzony odłów również jest szczegółowo raportowany.

Jednak nad wszystkim nie da się zapanować. Przemieszczanie się ryb do Wisły, intensywne wędkarstwo, kłusownictwo, ryby dopływające rzekami ze stawów hodowlanych to tylko niektóre czynniki, które sprawiają, że liczebność ryb trzeba sprawdzać.

Odpowiednie proporcje

Dlaczego naukowcy w ogóle liczą ryby? Odpowiednia liczba określonych gatunków przekłada się na prawidłowe działanie ekosystemu w zbiorniku. A to z kolei wpływa na jakość i czystość wody. To bardzo ważne, bo Jezioro Goczałkowickie jest zbiornikiem wody pitnej. Korzystają z niego m.in. mieszkańcy Górnego Śląska.

- Żeby woda osiągnęła dobrą jakość, to wszystko musi być w odpowiedniej proporcji. Jeżeli zachwiejemy tę proporcję, to będzie to skutkowało nieodwracalnymi zmianami - ostrzega dr Woźnica.

Zatopiona niespodzianka

Naukowcy prowadzący zaskoczyli reportera TVN 24 Roberta Jałochę. Podczas kręcenia materiału poprosili o wyłowienie jednej z boi. Pod nią dziennikarz znalazł koszyk z kolorowymi pisankami wraz ze świątecznymi życzeniami:

Świąteczna niespodzianka dla TVN24
Świąteczna niespodzianka dla TVN24Szymon Sawaściuk | TVN24 Katowice

Liczenie ryb odbywa się na Jeziorze Goczałkowickim:

Mapa Targeo

Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem, pokazać go w niekonwencjonalny sposób - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.

Autor: mi/b / Źródło: TVN24 Katowice

Źródło zdjęcia głównego: TVN 24 | Szymon Sawaściuk

Pozostałe wiadomości