TVN24 | Katowice

Sędzia wjechał w auto 81-latka. Był pod wpływem alkoholu, zarzuty ma usłyszeć po uchyleniu immunitetu

TVN24 | Katowice

Autor:
mag/gp
Źródło:
PAP
Rybnik (woj. śląskie)
Rybnik (woj. śląskie)mapa google
wideo 2/5
mapa googleDo zdarzenia na drodze z udziałem pijanego sędziego doszło w Rybniku

Po uderzeniu w tył auta 81-latek doznał obrażeń ręki. Sprawcą zdarzenia, według wstępnych ustaleń, jest sędzia Sądu Okręgowego w Rybniku. Miał ponad promil alkoholu w organizmie. Prokuratorzy, w porozumieniu z Sądem Apelacyjnym w Katowicach, zdecydowali o jego zatrzymaniu.

Do zdarzenia doszło we wtorek w godzinach wieczornych przy ulicy Gliwickiej w Rybniku. - Mężczyzna najechał na tył poprzedzającego go pojazdu, który skręcał w lewo. Kierujący [autem, które skręcało - red.] 81-latek doznał obrażeń ręki. Na razie trudno ocenić, czy zostanie to zakwalifikowane jako wypadek, czy jako kolizja - powiedziała rzeczniczka śląskiej policji podinspektor Aleksandra Nowara.

Okazało się, że sprawcą jest sędzia Sądu Okręgowego w Rybniku. Prokuratorzy, w porozumieniu z Sądem Apelacyjnym w Katowicach, zdecydowali o jego zatrzymaniu. Badanie potwierdziło, że był pijany. Miał ponad promil alkoholu w organizmie.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Zarzut dopiero po uchyleniu immunitetu

Zgodnie ustawą Prawo o ustroju sądów powszechnych sędzia – którego chroni immunitet - nie może być zatrzymany ani pociągnięty do odpowiedzialności karnej bez zezwolenia właściwego sądu dyscyplinarnego. Nie dotyczy ujęcia na gorącym uczynku, jeżeli zatrzymanie jest niezbędne do zapewnienia prawidłowego toku postępowania.

O zatrzymaniu sędziego niezwłocznie powiadamia się prezesa właściwego sądu apelacyjnego. Może on nakazać natychmiastowe zwolnienie zatrzymanego sędziego.

Rzeczniczka Sądu Apelacyjnego w Katowicach Aleksandra Janas potwierdziła, że prezes tego sądu zgodził się na zatrzymanie sędziego z Rybnika. Nie zdecydował natomiast o jego natychmiastowym zwolnieniu.

- Pan prezes nie wydał takiej decyzji, czyli sędzia pozostał zatrzymany. O całej sytuacji został powiadomiona Krajowa Rada Sądownictwa, minister sprawiedliwości i I prezes Sądu Najwyższego - powiedziała sędzia Janas.

O ewentualnym zawieszeniu sędziego w wykonywaniu obowiązków zdecyduje prezes Sądu Okręgowego w Rybniku.

Całość materiałów sprawy ma trafić do Prokuratury Krajowej. Rzeczniczka Ewa Bialik powiedziała, że wie o takim zdarzeniu. - Ze względów logistycznych tej sprawy w Prokuraturze Krajowej jeszcze nie ma - dodała, zapowiadając przekazanie szerszych informacji jeszcze w czwartek.

Jeśli sędziemu zostanie uchylony immunitet - zgodę na to musi wydać sąd dyscyplinarny - usłyszy zarzut prowadzenia samochodu pod wpływem alkoholu, a jeżeli obrażenia poszkodowanego kierowcy drugiego samochodu okażą się poważniejsze – spowodowania wypadku pod wpływem alkoholu.

Google

Autor:mag/gp

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Mapy Google

Pozostałe wiadomości