Nie ma wskazań, ale odkażają miasto. "Kupiliśmy środki stosowane w Hiszpanii"

TVN24 | Katowice

Autor:
ib/i
Źródło:
PAP
Dezynfekcja przystanku w RybnikuRybnickie Służby Komunalne
wideo 2/2
Rybnickie Służby KomunalneDezynfekcja przystanku w Rybniku

Służby komunalne Rybnika (woj. śląskie) rozpoczęły dezynfekcję przystanków i ławek. Wkrótce odkażane mają być także najważniejsze ulice i powierzchnia rynku.

KORONAWIRUS W POLSCE. RAPORT TVN24.PL >>>

- Tego rodzaju epidemia to dla nas nowa sytuacja, uczymy się nowych zachowań, uczymy się profilaktyki. Chcemy, by nasi mieszkańcy czuli się bezpiecznie, dlatego staramy się zapobiegać na tyle, na ile możemy - zadeklarował cytowany w piątkowej informacji miejscowego samorządu dyrektor Rybnickich Służb Komunalnych Przemysław Grycman.

"W Polsce nie ma żadnych wskazań, jak to robić"

- Odkażanie ławek i przystanków robimy płynami, które mają działanie bakteriobójcze, grzybobójcze i wirusobójcze. Kupiliśmy środki, które stosują służby drogowe w Hiszpanii; w Polsce, póki co, nie ma na ten temat żadnych wskazań, jak należy to robić - zaznaczył Grycman.

Dezynfekcja przystanku w Rybniku
Rybnickie Służby Komunalne

Jak uściślił, już od poniedziałku codziennie odkażane są szalety miejskie, przyciski przy przejściach dla pieszych oraz poręcze, klamki i panele sterujące windami na parkingu wielopoziomowym przy ul. Hallera. Wkrótce rozpocznie się odkażanie ulic oraz chodników roztworem podchlorynu sodu, który ma działanie dezynfekcyjne.

Nie tylko Rybnik, nie tylko Polska

W czwartek o rozpoczęciu dezynfekcji ulic i chodników informował też samorząd Świętochłowic. Za pomocą polewaczek spółki Miejskie Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych prowadzone są tam dezynfekujące opryski ulic, chodników, przystanków, traktów pieszych czy okolic cmentarzy. Na ulice wyjechały też zamiatarki.

Czyszczenie ulic w Świętochłowicach
MPUK Świętochłowice

Na dezynfekcję podobnych przestrzeni miejskich zdecydowano się w Krakowie. Jak podało w czwartek krakowskie Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania, zdezynfekowane zostaną najczęściej uczęszczane w tym mieście chodniki, place, przystanki autobusowe, przejścia dla pieszych czy kosze na śmieci.

Państwa na całym świecie wprowadziły nadzwyczajne środki. We wspomnianej już Hiszpanii w piątek specjalne grupy chemiczne dezynfekowały dworzec kolejowy w Madrycie.

Dezynfekcja dworca kolejowego w Madrycie
PAP/EPA/INAKI GOMEZ / DEFENCE MINISTRY / HANDOUT

ib/i

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Rybnickie Służby Komunalne