Rezygnacja arcybiskupa Wiktora Skworca. Papież podjął decyzję

Autor:
ms/PKoz
Źródło:
PAP
06.12.2021 | Abp Wiktor Skworc załatwił w Watykanie to, co chciał. "Jemu zostały dwa lata do emerytury. Może doczekać"
06.12.2021 | Abp Wiktor Skworc załatwił w Watykanie to, co chciał. "Jemu zostały dwa lata do emerytury. Może doczekać"Jacek Tacik | Fakty TVN
wideo 2/8
Jacek Tacik | Fakty TVN06.12.2021 | Abp Wiktor Skworc załatwił w Watykanie to, co chciał. "Jemu zostały dwa lata do emerytury. Może doczekać"

Papież Franciszek przyjął rezygnację arcybiskupa Wiktora Skworca z posługi metropolity katowickiego - poinformowała Nuncjatura Apostolska. Nowym metropolitą został abp. Adrian Galbas.

"Ojciec Święty Franciszek przyjął rezygnację arcybiskupa Wiktora Skworca z posługi arcybiskupa metropolity katowickiego. Następcą na urzędzie arcybiskupa metropolity katowickiego zostaje tym samym dotychczasowy koadiutor diecezji, ksiądz arcybiskup Adrian Józef Galbas" - czytamy w komunikacie przekazanym w środę przez Polską Agencję Prasową.

Adrian Józef Galbas urodził się 26 stycznia 1968 roku w Bytomiu. W 1987 roku został przyjęty do Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego Księży Pallotynów. Studiował w pallotyńskim Wyższym Seminarium Duchownym w Ołtarzewie. Śluby wieczyste złożył 8 września 1993 roku w Zakopanem, a 7 maja 1994 roku w Ołtarzewie przyjął święcenia kapłańskie.

Sakrę biskupią przyjął 11 stycznia 2020 roku w katedrze pw. św. Wojciecha w Ełku. W Konferencji Episkopatu Polski jest przewodniczącym rady ds. apostolstwa świeckich.

Rezygnacja arcybiskupa po postępowaniu Watykanu

W lipcu 2021 r. archidiecezja krakowska poinformowała o wynikach postępowania przeprowadzonego przez Watykan. Abp Skworc przyznał, że w przypadku dwóch spraw dotyczących molestowania seksualnego osób małoletnich podległych jego jurysdykcji doszło do zaniedbań. W następstwie postępowania metropolita katowicki złożył rezygnację z członkostwa w Radzie Stałej Konferencji Episkopatu Polski i z funkcji przewodniczącego Komisji ds. Duszpasterstwa KEP oraz zobowiązał się wesprzeć finansowo – z prywatnych środków – wydatki diecezji tarnowskiej związane ze sprawami wykorzystania seksualnego.

Czytaj też Arcybiskup Skworc rezygnuje z funkcji w episkopacie. "Zwracam się do skrzywdzonych z prośbą o przebaczenie"

Stolica Apostolska zdecydowała wówczas, że abp Skworc nadal będzie pełnił obowiązki metropolity katowickiego, ten jednak poprosił Stolicę Apostolską o wyznaczenie arcybiskupa koadiutora, co oznacza funkcję biskupa pomocniczego z prawem następstwa na stolicę biskupią z chwilą zakończenia posługi przez obecnego metropolitę. Koadiutorem tym został 4 grudnia 2021 roku abp Adrian Galbas.

Czytaj też Abp Wiktor Skworc załatwił w Watykanie to, co chciał. "Jemu zostały dwa lata do emerytury. Może doczekać"

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:ms/PKoz

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości