Katowice

Potrącony 84-latek dostanie mniej pieniędzy, bo starego mniej boli. "Ten wyrok to kpina"

Katowice

Ryszard Czajewicz, zdaniem sądu, za stary na odszkodwanieTVN 24 Katowice
wideo 2/7

- Intensywność cierpień z powodu kalectwa jest większa u człowieka młodego, skazanego na rezygnację z radości życia, jaką daje zdrowie, możliwość pracy i osobistego rozwoju - tak sąd uzasadnił odmowę przyznania 50 tysięcy złotych 84-latkowi potrąconemu na chodniku. Sąd apelacyjny podwoił zasądzone zadośćuczynienie. Pan Ryszard dostanie 20 tysięcy. - To potwierdzenie kpiny - mówi rozgoryczony.

Ryszard Czajewicz został potrącony przez samochód na chodniku. W wyniku wypadku, po skomplikowanym złamaniu nogi, ma ją o półtora cm krótszą. Mimo dwukrotnej hospitalizacji i trwającej do dzisiaj rehabilitacji 5 lat po wypadku nadal nie odzyskał sprawności.

Przed wypadkiem to on opiekował się swoją rodziną, żoną, prawnukiem, prowadził samochód. Teraz, by jak dawnymi czasy codziennie majsterkować w garażu, a latem przebywać w ogródku działkowym, musi liczyć na pomoc innych.

Dla sądu ważny wiek

Nie zawinił w wypadku, a stracił sprawność. Ale dla sądu najważniejszy był wiek poszkodowanego.

Pan Ryszard dostał 20 tys. zł od ubezpieczyciela. Uważał, że należy mu się więcej. Domagał się w sądzie w sumie 70 tys. zł, czyli jeszcze 50 tys.

Na dochodzenie sprawiedliwości - m.in. koszty sądowe - wydał 5 tys. zł.

Sąd Rejonowy w Sosnowcu przyznał mu tylko kolejne 10 tys. zł, bo pan Ryszard ma 84 lata. Uzasadnienie: - Intensywność cierpień z powodu kalectwa jest większa u człowieka młodego, skazanego na rezygnację z radości życia, jaką daje zdrowie, możliwość pracy i osobistego rozwoju.

Dzisiaj sąd apelacyjny w Katowicach zmienił wyrok I instancji.

- Ma pan prawo cieszyć się taką sprawnością, jaką miał przed wypadkiem. Miał pan swoje pasje i to zostało panu odebrane - stwierdziła w uzasadnieniu Ewa Ślęzak, sędzia okręgowa z Katowic.

Ale podniosła kwotę zadośćuczynienia tylko o 10 tys. zł.

"To potwierdzenie kpiny"

Po pierwszym wyroku sprawę opisały media, m. in. TVN 24. - Dowiedzieliśmy się o niej dzięki państwu, zdobyliśmy kontakt do pana Ryszarda i przedstawiliśmy sądowi opinię przyjaciela sądu - mówi Adam Klepczyński z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

- To obiektywna opinia, przedstawiająca racje obu stron. Nie przesądzamy, ale naszym zdaniem w tym przypadku doszło do dyskryminacji ze względu na wiek - dodaje Klepczyński.

Pan Ryszard nie jest zadowolony z wyroku apelacyjnego. - To potwierdzenie kpiny, jaką pokazał sąd w Sosnowcu. Po co staremu pieniądze? - stwierdził. - Ale tu nie chodzi o te pieniądze. Wielu będzie pewnie w podobnej sytuacji i z takich czy innych względów nie będzie się im należało odszkodowanie - dodaje.

Autor: mag/gp/jb / Źródło: TVN 24 Katowice

Źródło zdjęcia głównego: TVN 24 Katowice