"Stój, policja, wracaj, dawaj go". Filmy z pościgów za złodziejami samochodów

Katowice

Zatrzymali 10 osób, podejrzanych o kradzieże autśląska policja
wideo 2/2

16 samochodów o łącznej wartości ponad 1,2 miliona złotych odzyskała policja po rozbiciu gangu ze Śląska. Według ustaleń śledczych dziesięć aresztowanych osób oprócz kradzieży samochodów zajmowało się także paserstwem i włamaniami do sklepów. Akcje zatrzymań zostały nagrane.

Policjanci z Katowic, zajmujący się zwalczaniem przestępczości samochodowej przy współpracy z prokuratorem z Prokuratury Rejonowej Katowice-Zachód w Katowicach, pracowali nad sprawą od kilku miesięcy. Wspólne działania doprowadziły do zebrania obszernego materiału dowodowego, który pozwolił na ustalenie członków zorganizowanej grupy przestępczej, udziału poszczególnych osób w przestępczym procederze oraz sposobu jej działania.

Dziesięć osób w wieku od 27 do 45 lat

Zatrzymano dziesięć osób, w tym głównego organizatora procederu, który usłyszał zarzuty kierowania zorganizowaną grupą przestępczą. Zatrzymani to mieszkańcy województw: śląskiego, podkarpackiego oraz kujawsko-pomorskiego, w wieku od 27 do 45 lat.

Z uwagi na charakter działalności grupy przestępczej oraz popełnianych przez nią przestępstw, podczas zatrzymań udział brali funkcjonariusze Samodzielnego Pododdziału Antyterrorystycznego Policji w Katowicach.

Jak ustalili śledczy, zatrzymani dopuścili się ponad 150 przestępstw przeciwko mieniu, w tym głównie kradzieży pojazdów, paserstw oraz włamań do obiektów handlowych. Odzyskanych zostało 16 samochodów o łącznej wartości 1,2 miliona złotych. Część z zabezpieczonych pojazdów posiadała przerobione znaki identyfikacyjne.

Jednym z wątków śledztwa było zdarzenie, które miało miejsce w październiku 2017 roku na terenie salonu samochodowego marki Mazda w Sosnowcu, gdzie sprawcy dopuścili się kradzieży rozbójniczej. Ukradli pięć nowych samochodów marki Mazda 6 i CX5 o łącznej wartości ponad 700 tysięcy złotych.

Areszt i sto tysięcy na przyszłe kary

Wobec ośmiu zatrzymanych Sąd Rejonowy Katowice-Zachód w Katowicach zastosował środki zapobiegawcze w postaci tymczasowego aresztowania na trzy miesiące.

Podejrzanym zarzucono przestępstwa przeciwko mieniu popełnione w ramach działania w zorganizowanej grupie przestępczej oraz uczynienie sobie z popełnienia przestępstwa stałego źródła dochodu, które zagrożone są karą pozbawienia wolności do 15 lat.

Podczas przeprowadzonych przeszukań po dokonanych zatrzymaniach zabezpieczono pieniądze w kwocie około 100 tys. złotych, które zostały zatrzymane w ramach zabezpieczenia majątkowego na poczet przyszłych kar i grzywien.

Autor: mag/gp / Źródło: TVN 24 Katowice

Źródło zdjęcia głównego: śląska policja