Pierwszy oskarżony za urodziny Hitlera. Wyraził skruchę

TVN24

Prokuratura chce rozwiązać organizację za propagowanie nazizmu - wideo archiwalneTVN 24 Katowice
wideo 2/35

Adam B. przyznał się, że urządził obchody 128. urodzin Hitlera, propagując w ten sposób nazizm, oraz że w domu miał broń i amunicję. To pierwszy oskarżony po styczniowym reportażu "Superwizjera" TVN o polskich neonazistach.

Jak poinformował rzecznik ministra koordynatora służb Stanisław Żaryn, w piątek do Sądu Rejonowego w Wodzisławiu Śląskim skierowany został akt oskarżenia przeciwko jednemu z mężczyzn, zatrzymanych przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego w związku ze śledztwem dotyczącym publicznego propagowania w dniu 13 maja 2017 r. nazistowskiego ustroju państwa. Śledztwo nadzoruje Prokuratura Okręgowa w Gliwicach.

Adamowi B. zarzucono publiczne propagowanie nazistowskiego ustroju państwa, poprzez zorganizowanie i przeprowadzenie obchodów sto dwudziestej ósmej rocznicy urodzin przywódcy III Rzeszy Niemieckiej – Adolfa Hitlera. W ich trakcie - jak informuje S. Żaryn - pochwalano i afirmowano jego rządy, umiejętności przywódcze i głoszone wartości, a także prezentowano i wykorzystywano, zawierające treść lub odwołujące się do symboliki nazistowskie, to jest o popełnienie czynu z art. 256 § 1 kk.

Dodatkowo B. jest również podejrzewany o przestępstwo z art. 263 § 2 kk, tj. posiadanie bez wymaganego pozwolenia broni palnej w postaci pistoletu "Perfecta" kaliber 8 mm oraz amunicji w łącznej ilości 16 sztuk.

Adam B. przyznał się do zarzucanych mu czynów, wyraził skruchę oraz złożył wyjaśnienia. W oparciu o materiał dowodowy prokurator zdecydował o skierowaniu do Sądu aktu oskarżenia wraz z wnioskiem oskarżonego o dobrowolne poddanie się karze.

Leśny toast za Hitlera

To pierwszy oskarżony po reportażu "Superwizjera" TVN o polskich neonazistach. Na początku tego roku reporterzy programu TVN ujawnili wyniki swego dziennikarskiego śledztwa dotyczącego działalności niektórych polskich środowisk narodowych, m.in. Stowarzyszenia Duma i Nowoczesność. Na nagraniach ukrytą kamerą są pokazane m.in. obchody 128. urodzin Adolfa Hitlera zorganizowane w 2017 r. w lesie nieopodal Wodzisławia Śląskiego. Materiał pokazuje rozwieszone na drzewach czerwone flagi ze swastykami i "ołtarzyk" ku czci Adolfa Hitlera z jego czarno-białą podobizną oraz wielką drewnianą swastyką nasączoną podpałką do grilla, która po zmroku zostaje podpalona. Widać też uczestników spotkania przebranych w mundury Wehrmachtu, wznoszenie toastów "za Adolfa Hitlera i naszą ojczyznę, ukochaną Polskę" i częstowanie tortem w kolorach flagi Trzeciej Rzeszy.

Postępowanie wobec pozostałych podejrzanych jest w toku. W sumie zarzuty usłyszało siedem osób, w tym lider stowarzyszenia Duma i Nowoczesność Mateusz S. Prokuratura wnioskuje również o rozwiązanie tej organizacji.

Autor: mag/mś / Źródło: TVN 24 Katowice