Katowice

Pierwsi zatrzymani po reportażu "Superwizjera". W tym lider neonazistów

Katowice

Aktualizacja:
ABW przeprowadziła przeszukania miejsc zamieszkania osób, których dotyczył reportażTVN 24 Katowice
wideo 2/33

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała trzy osoby w związku ze śledztwem, które rozpoczęła po emisji reportażu "Superwizjera" o polskich neonazistach. W ich domach znaleziono m.in. mundury i inne przedmioty, które zawierały treści propagujące nazistowski ustrój państwa, a także broń i amunicję.

- Funkcjonariusze ABW zatrzymali trzech mężczyzn. Przedstawiono im zarzuty propagowania nazistowskiego ustroju państwowego przez zorganizowanie obchodów rocznicy urodzin Adolfa Hitlera. Jednemu z nich przedstawiono zarzuty posiadania broni i amunicji. W chwili obecnej prokuratura nie ujawnia treści wyjaśnień złożonych przez podejrzanych - powiedziała reporterowi TVN24 Joanna Smorczewska, rzeczniczka Prokuratory Okręgowej w Gliwicach.

Zatrzymani to Mateusz S., Tomasz R. i Adam B. Śledztwo w ich sprawie jest prowadzone przez Prokuraturę Okręgową w Gliwicach.

S. to lider stowarzyszenia Duma i Nowoczesność, równocześnie organizator urodzin Hitlera w lesie w Wodzisławiu Śląskim. Pozostali dwaj pomagali mu w przygotowaniu tych obchodów.

Zatrzymanym grozi do 2 lat więzienia.

Przeszukanie mieszkań

W czasie przeszukań w mieszkaniach podejrzanych znaleziono między innymi mundury i inne przedmioty, które zawierały treści propagujące nazistowski ustrój państwa. Znaleziono również broń i amunicję.

"Przesłanka do delegalizacji stowarzyszenia"

Rzeczniczka Prokuratory Okręgowej w Gliwicach dodała, że zebrane materiały mogą być przesłanką do delegalizacji stowarzyszenia Duma i Nowoczesność, którego założyciel miał stać za organizacją obchodów rocznicy urodzin Hitlera. Ich nagranie ukrytą kamerą wyemitowała telewizja TVN w programie "Superwizjer".

- Prokuratura podjęła już czynności administracyjne w tym kierunku. Badane będą dokumenty stowarzyszenia i działalność jego członków - wyjaśniła.

Po reportażu "Superwizjera"

"Superwizjer" ujawnił w sobotę wyniki swego dziennikarskiego śledztwa dotyczącego działalności niektórych polskich środowisk narodowych, m.in. Stowarzyszenia Duma i Nowoczesność. Na nagraniach ukrytą kamerą są pokazane m.in. obchody 128. urodzin Adolfa Hitlera zorganizowane w 2017 r. w lesie nieopodal Wodzisławia Śląskiego.

Materiał pokazuje rozwieszone na drzewach czerwone flagi ze swastykami i "ołtarzyk" ku czci Adolfa Hitlera z jego czarno-białą podobizną oraz wielką drewnianą swastyką nasączoną podpałką do grilla, która po zmroku zostaje podpalona. Widać też uczestników spotkania przebranych w mundury Wehrmachtu, wznoszenie toastów "za Adolfa Hitlera i naszą ojczyznę, ukochaną Polskę" i częstowanie tortem w kolorach flagi Trzeciej Rzeszy.

W poniedziałek politycy m.in. PO i Nowoczesnej apelowali o jak najszybszą delegalizację Stowarzyszenia Duma i Nowoczesność. Wyrazili też opinię, że sytuacje takie nie miałyby miejsca, gdyby nie przyzwolenie rządzących.

Rzeczniczka prasowa Prokuratury Krajowej prokurator Ewa Bialik poinformowała w poniedziałek, że na polecenie prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry, gliwicka prokuratura analizuje kwestię delegalizacji stowarzyszenia Duma i Nowoczesność.

Jeszcze w poniedziałek szef klubu PiS Ryszard Terlecki zgłosił w imieniu klubu parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości wniosek o uzupełnienie porządku obrad najbliższego posiedzenia Sejmu o "punkt dotyczący przedstawienia informacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji na temat osób, stowarzyszeń i ugrupowań, co do których może zachodzić podejrzenie propagowania totalitarnych ustrojów państwa oraz nawoływania do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych, wyznaniowych albo ze względu na bezwyznaniowość".

W poniedziałek ruszył proces w sprawie "urodzin Hitlera"tvn24
wideo 2/32

Autor: mag,kb/gp/AG / Źródło: IAR/PAP/TVN 24 Katowice

Źródło zdjęcia głównego: tvn24