Palacz zmarł w urzędzie, za jego śmierć odpowie kominiarz

TVN24 | Katowice

Autor:
mag/gp
Źródło:
TVN 24 Katowice
Kominiarz oskarżony o nieumyślne spowodowanie śmierci palaczaTVN24 Katowice
wideo 2/11
TVN24 KatowiceKominiarz oskarżony o nieumyślne spowodowanie śmierci palacza

Rano Jerzy M. zszedł do kotłowni w urzędzie gminy i rozpalił w piecu. Potem sprawdzał kaloryfery w całym budynku. Wrócił do kotłowni. Tam o godzinie 14 znaleziono go martwego. Według prokuratury zatruł się tlenkiem węgla, bo wentylacja była niedrożna. Oskarżony został kominiarz Krzysztof R.

Jerzy M. pracował w Urzędzie Gminy w Niegowie w powiecie myszkowskim w województwie śląskim. Był palaczem, obsługiwał piec centralnego ogrzewania. Był do tego przygotowany - ukończył wcześniej kurs palacza kotłowego i co roku odbywał szkolenie okresowe. Prokuratora Rejonowa w Myszkowie zrekonstruowała ostatni dzień jego życia.

Rozpalił w piecu i zmarł

25 września 2019 roku na polecenie przełożonego pan Jerzy uruchomił piec w kotłowni urzędu. Po wstępnym rozpaleniu sprawdzał instalację grzewczą w budynku, kontrolował kaloryfery i odpowietrzał je. Następnie wrócił do kotłowni. Około godziny 14 jeden z pracowników urzędu poszedł do kotłowni i zauważył, że palacz nie daje oznak życia.

- Lekarz stwierdził zgon. Zmarły miał 63 lata - mówi Tomasz Ozimek, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Częstochowie.

Zlecono sekcję zwłok. W organizmie Jerzego M. stwierdzono 0,5 promila alkoholu, jednak biegły z zakresu medycyny sądowej wykluczył, by takie stężenie alkoholu mogło doprowadzić do tragedii. Ustalono, że przyczyną śmierci M. było zatrucie tlenkiem węgla. Badanie na obecność karboksyhemoglobiny wykazało poziom 81 procent, a dawką śmiertelną jest już 70 procent.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO >>>

Kontrola kominów była, ale w protokole nieprawda

Prokuratora powołała biegłego do spraw pożarnictwa. Z jego opinii wynika, że ostatnia kontrola przewodów kominowych w urzędzie w Niegowie przeprowadzona była w lipcu 2019 roku, czyli dwa miesiące przed tragedią. Wykonywał ją mistrz kominiarski, 65-letni Krzysztof R. Biegły stwierdził, że w protokole tej kontroli R. zanotował, iż kanały dymowe, spalinowe i wentylacyjne odpowiadają obowiązującym przepisom.

Tymczasem przegląd wykonany po tragedii wykazał, że przewód wentylacyjny w kotłowni był niedrożny. Jak informuje prokuratura, doprowadziło to do braku odpowiedniego ciągu wentylacyjnego, powodując nagromadzenie się w pomieszczeniu tlenku węgla.

Prokurator przedstawił Krzysztofowi R. zarzut nieumyślnego spowodowania śmierci Jerzego M., na skutek niedopełnienia ciążących na nim obowiązków, a także zarzut poświadczenia nieprawdy w protokole kontroli. Przesłuchany w charakterze podejrzanego Krzysztof R. przyznał się do popełnienia zarzuconych mu przestępstw. - Wiedział, że wykonanie instalacji nawiewnej w kotłowni jest konieczne, ale nie naniósł tej adnotacji w protokole pokontrolnym Wzrost zakażeń koronawirusem, rządowy nakaz noszenia masek, obostrzenia w województwie warmińsko-mazurskim - mówi Tomasz Ozimek.

R. nie był w przeszłości karany. Teraz za nieumyślne spowodowanie śmierci grozi mu od trzech miesięcy do pięciu lat pozbawienia wolności i tyle samo za poświadczenie nieprawdy w dokumencie.

Prokuratora sprawdzała także, czy pracownicy urzędu nie naruszyli przepisów. Ozimek: - Dopatrzyli swoich obowiązków. Przegląd zlecony był w terminie specjalistycznemu podmiotowi i wykonany w terminie.

Co roku tlenek węgla zabija około 100 osób. Ochronić się przed nim pomagają specjalne sygnalizatorySygnalizator czadu to niewielki czujnik, ale może uratować życie. Ceny zaczynają się od kilkudziesięciu złotych, a w Poznaniu mieszkańcy z bloków komunalnych mogą dostać go za darmo. Głośno alarmuje, gdy wyczuje - dla człowieka niewyczuwalny - tlenek węgla.Aneta Regulska | Fakty w Południe
Do tragedii doszło w Niegowie w powiecie Myszków

Autor:mag/gp

Źródło: TVN 24 Katowice

Źródło zdjęcia głównego: mapa google