Katowice

Najazd polityków na Rybnik. Ostatnia prosta przed wyborami do Senatu

Katowice

tvn24Czołowi politycy przyjechali do Rybnika

Okręg rybnicki od kilku dni przeżywa prawdziwe oblężenie przez polityków. W niedzielę odbędą się tam wybory uzupełniające do Senatu. W ostatnim dniu kampanii z przedstawicielami samorządu i lokalnych środowisk spotyka się premier Donald Tusk. Wcześniej swoich kandydatów wspierali na Śląsku Jarosław Kaczyński i Leszek Miller.

Rybnik i Mikołów to miasta, które w ostatnich kilku dniach są celem czołowych polityków. Leżą w okręgu rybnickim, w którym o mandat senatora rywalizują posłowie: Piotr Chmielowski (SLD), Izabela Kloc (PiS) i Marek Krząkała (PO) oraz kandydat Kongresu Nowej Prawicy Maciej Urbańczyk.

Zwycięzca niedzielnych wyborów zajmie miejsce Bolesława Piechy (PiS), który w maju został wybrany na posła do Parlamentu Europejskiego. Dla kandydatów PO, PiS, SLD będą to kolejne wybory. Urbańczyk debiutuje w polityce.

Okazja, żeby się pokazać

Dzisiejszy przyjazd do Rybnika Donalda Tuska nie jest przypadkowy. Premier jest już kolejnym liderem politycznym, który w ostatnich dniach odwiedził Śląsk. W czwartek w Rybniku byli wicepremier Elżbieta Bieńkowska, która popiera Krząkałę, i szef PiS Jarosław Kaczyński, namawiający do oddania głosu na Kloc. Wcześniej do głosowania na Chmielowskiego zachęcał szef SLD Leszek Miller, a na Urbańczyka - Janusz Korwin-Mikke.

Dla wielu polityków pojedynek, który w znikomym stopniu zmieni skład Senatu, ma znaczenie prestiżowe i może pokazać - choć tylko w regionalnej skali - realne poparcie dla głównych partii w kraju.

Czego chcą kandydaci?

Kandydat SLD Piotr Chmielowski podczas kampanii wyraził opinię, że należy zmienić formułę działania Senatu. Według niego w izbie wyższej parlamentu powinni zasiadać najlepsi samorządowcy, a kompetencje Senatu mają być ograniczone do spraw wewnątrzkrajowych.

Posłanka PiS Izabela Kloc namawiała wyborców, by powiedzieli "stop" władzy PO. W jej opinii zarówno woj. śląskie, jak i cała Polska są źle rządzone, a wybory uzupełniające do Senatu powinny być wstępem do wyborów samorządowych i początkiem zmian w kraju.

Poseł Marek Krząkała mówił, że "czas uporządkować sprawy w Rybniku". Zarzucił politykom PiS, że narobili bałaganu, wystawiając Piechę w poprzednich wyborach uzupełniających, a później w wyborach do europarlamentu. Teraz wybory uzupełniające kosztują podatników ponad milion zł - podkreślił.

Maciej Urbańczyk jest m.in. zwolennikiem gruntownej zmiany systemu podatkowego. Ten obecny - jego zdaniem - jest bardziej zbiorem represji niż sensownych przepisów. Przekonywał, że co prawda w polityce jest debiutantem - do KNP wstąpił w tym roku - ale ma wieloletnie doświadczenie w biznesie.

Prawie 250 tysięcy wyborców

Okręg wyborczy do Senatu RP nr 73 obejmuje Rybnik oraz powiaty rybnicki i mikołowski. Uprawnionych do głosowania jest w nim ok. 247 tys. wyborców, którzy będą mieli do dyspozycji 188 obwodowych komisji wyborczych. Lokale będą czynne od godz. 7 do 21.

Będą to już drugie w bieżącej kadencji wybory uzupełniające do Senatu w okręgu rybnickim. W tych przeprowadzonych w kwietniu 2013 r. po śmierci senatora PO Antoniego Motyczki zwyciężył Bolesław Piecha (PiS), który z kolei w maju br. uzyskał mandat deputowanego do Parlamentu Europejskiego.

W niedzielę wybory uzupełniające odbędą się także w woj. świętokrzyskim w okręgu nr 82 oraz na Mazowszu w okręgu nr 47.

Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem, pokazać go w niekonwencjonalny sposób - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.

Autor: NS/kv / Źródło: PAP, TVN24 Katowice

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości