Katowice

Mysłowice w hołdzie zmarłym górnikom. Środa dniem żałoby

Katowice

[object Object]
Poszukiwany górnik po wstrząsie w kopalni Mysłowice-Wesoła tvn24
wideo 2/20

Prezydent Mysłowic Edward Lasok ogłosił środę dniem żałoby. W ten sposób chce oddać hołd górnikom zmarłym w wyniku katastrofy w kopalni Mysłowice-Wesoła i wyrazić solidarność z ich rodzinami.

„W dwunastym dniu akcji ratowniczej w kopalni Mysłowice-Wesoła odnaleziono ciało zaginionego górnika. Niestety ta informacja nie była ostatnią złą, która do nas napłynęła" - napisał w apelu do mieszkańców prezydent Lasok.

W komunikacie przypomniał o śmierci dwóch górników 28- i 29-latka we wtorek w Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich (CLO).

"W związku z powyższym, biorąc pod uwagę ogrom tragedii oraz łącząc się w bólu z rodzinami tragicznie zmarłych górników, ogłaszam dzień 22 października br. Dniem Żałoby Miejskiej. Uprzejmie proszę, aby w tym dniu powstrzymać się od organizowania wszelkiego rodzaju imprez o charakterze artystycznym i rozrywkowym. Proszę także o wyciszenie muzyki w miejscach ogólnodostępnych na terenie miasta" - stwierdził Lasok.

Zgodnie z zarządzeniem prezydenta, w czasie żałoby flagi umieszczone na budynkach należących do miasta będą opuszczone do połowy masztu lub przepasane kirem.

Apel do mieszkańców MysłowicUrząd Miasta Mysłowice

Tragedia w kopalni

6 października wieczorem w kopalni Mysłowice-Wesoła na poziomie 665 m doszło prawdopodobnie do zapalenia bądź wybuchu metanu. W strefie zagrożenia znajdowało się wówczas 37 górników. 36 wyjechało na powierzchnię, 31 trafiło pierwotnie do szpitali.

W CLO wciąż leczonych jest kilkunastu górników. Trzech z nich pozostaje na oddziale intensywnej terapii. Według lekarzy stan jednego z nich poprawia się, stan pozostałych dwóch jest ciężki, ale stabilny.

Okoliczności katastrofy badają prokuratura oraz Wyższy Urząd Górniczy. Dziś ma się odbyć sekcja zwłok zmarłych we wtorek pracowników kopalni.

[object Object]
Poszukiwany górnik po wstrząsie w kopalni Mysłowice-Wesoła tvn24
wideo 2/20

Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem, pokazać go w niekonwencjonalny sposób - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.

Autor: rf/i / Źródło: TVN24 Katowice, PAP

Raporty:
Pozostałe wiadomości