Po awarii do wodociągu dostały się bakterie coli. Woda z kranu nie nadawała się do picia, mycia zębów, mycia owoców, warzyw, naczyń

Autor:
mag/
tam
Źródło:
TVN24 Katowice
Lubliniec (województwo śląskie)
Lubliniec (województwo śląskie)mapa google
wideo 2/5
mapa googleDo wypadku doszło na obwodnicy Lublińca

Bakterię z grupy coli wykryto w wodociągu, który zaopatruje Lubliniec w województwie śląskim. Sanepid ostrzegał mieszkańców: woda z kranu nie nadaje się do spożycia przez ludzi, przygotowywania napojów i potraw, mycia owoców i warzyw, mycia naczyń kuchennych, mycia zębów. W poniedziałek inspektorzy pobrali kolejną próbkę do badań. Są wyniki.

"Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Lublińcu stwierdził przydatność wody do spożycia przez ludzi w wodociągu sieciowym Lubliniec" - brzmi najnowszy, wtorkowy komunikat lublinieckiego sanepidu.

Awaria naprawiona, ale w wodzie stwierdzono bakterie coli

- W czwartek była awaria sieci wodociągowej w Lublińcu. Jak zwykle w takich sytuacjach, pobrano próbkę wody do badań - wyjaśniała Joanna Grajcar z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej.

Awaria została naprawiona szybko tego samego dnia.

Niestety w poniedziałek sanepid otrzymał wyniki - w wodzie stwierdzono obecność bakterii z grupy coli.

Nie wolno jej brać do ust, można spłukiwać toaletę, myć podłogę

Natychmiast po otrzymaniu wyników, w poniedziałek około 13 sanepid wydał na swojej stronie komunikat do mieszkańców Lublińca.

"Woda z sieci wodociągowej Lubliniec nie nadaje się do spożycia przez ludzi, przygotowywania napojów i potraw, mycia owoców i warzyw, mycia naczyń kuchennych, mycia zębów" - czytamy w poniedziałkowym komunikacie.

Można jej było używać do innych celów, na przykład spłukiwania toalety czy mycia podłogi.

Komunikat publikował także na swojej stronie lubliniecki urząd miasta.

Woda była chlorowana

Jak mówiła Joanna Grajcar, woda była chlorowana. W poniedziałek pobrano kolejną próbkę do badań.

"Do czasu uzyskania pozytywnych wyników badań wody wodociągowej, należy używać do spożycia wyłącznie wodę z bezpiecznego alternatywnego źródła, które zobowiązane zapewnić jest przedsiębiorstwo: Zarząd Gospodarki Komunalnej, Lokalowej i Ciepłownictwa w Lublińcu, ul. Spokojna 2" - informował sanepid.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mag/ tam

Źródło: TVN24 Katowice

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości