Katowice

Leczą nowotwory na uniwersytecie. Drugi taki ośrodek w Polsce otwarty w Katowicach

Katowice

Uniwersytecki ośrodek onkologiczny otwarty. Drugi taki w Polsce
Paweł Rusinek | TVN24 KatowiceBudynek, w którym powstał był niewykorzystany przez ponad 30 lat

Nowy ośrodek onkologiczny otwarto w piątek w szpitalu klinicznym Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. To drugi po Gdańsku tego typu obiekt w strukturze polskich uczelni medycznych i jeden z najnowocześniejszych w Polsce.

Inwestycja warta 90 mln zł została zrealizowana dzięki pieniądzom uczelni, szpitala i prywatnych inwestorów.

– Nie ma pieniędzy publicznych na stworzenie pełnoprofilowego ośrodka onkologicznego, który diagnozowałby, leczył, ale jednocześnie uczył i gdzie byłyby prowadzone badania naukowe. Zaczęliśmy się zastanawiać, w jaki sposób to można zrealizować – powiedział rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, prof. Przemysław Jałowiecki.

– Mieliśmy budynek w stanie surowym zamkniętym, który przez ponad 30 lat był niewykorzystany i właściwie niszczał. Jako uczelnia wyraziliśmy zgodę, by szpital ogłosił przetarg na wynajęcie powierzchni. Znaleźli się chętni, którzy zdecydowali się tam stworzyć ośrodek diagnostyczny i zakład radioterapii z aparaturą na najwyższym poziomie – dodał.

Kontraktu z NFZ na razie brak

Placówka nie ma na razie kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia. Rektor ma jednak nadzieję, że go podpisze. – Nie sądzę, by to było racjonalne, aby ośrodek akademicki, w którym jest możliwość kompleksowego diagnozowania i leczenia chorób nowotworowych, pozostawał bez kontraktu – ocenił Jałowiecki. Jak wyjaśnił, kontrakt z NFZ zawrze szpital, który będzie zlecał wykonywanie procedur prywatnym inwestorom.

– To, że mamy tu przykład partnerstwa publiczno–prywatnego podgrzewa atmosferę, choć niepotrzebnie. Jak mówią Chińczycy, nieważne, czy kot jest biały czy czarny – ważne, żeby łapał myszy – powiedział podczas konferencji prasowej przewodniczący Polskiego Towarzystwa Onkologicznego, prof. Jacek Jassem.

Inwestycja w onkologię

Katowicki ośrodek jest drugim – obok gdańskiego – pełnoprofilowym ośrodkiem onkologicznym w strukturze polskich uczelni medycznych. – Wyniki leczenia onkologicznego w Polsce, jeśli chodzi o 5-letnie przeżycia, są gorsze od średniej unijnej – to m.in. efekt błędów organizacji systemu opieki nad pacjentem onkologicznym w Polsce. Chcielibyśmy, żeby państwo zainwestowało w akademicką onkologię – dodał Jassem.

Dzięki wielomilionowej inwestycji możliwe było utworzenie oddziałów: onkologii, radioterapii i chirurgii onkologicznej, poradni onkologicznej i chirurgii onkologicznej oraz wyposażenie ośrodka w pracownię RTG, PET-CT, rezonans magnetyczny i tomograf komputerowy, akceleratory liniowe oraz drugi w Polsce Gamma Knife – wyjątkowo precyzyjne, warte ok. 4 mln euro urządzenie leczące zmiany nowotworowe w mózgu.

Ośrodek ten, jako jeden z pierwszych w Polsce, specjalizować się będzie w kompleksowym leczeniu nowotworów piersi. Realizowany w tym zakresie projekt "breast unit" zakłada skupienie w jednym miejscu wszystkich niezbędnych działań i sprzętu służących do wykonania pogłębionej diagnostyki oraz leczenia i terapii.

Uniwersyteckie Centrum Okulistyki i Onkologii w Katowicach:

Mapa Targeo

Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem, pokazać go w niekonwencjonalny sposób - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.

Autor: NS/pw//ec / Źródło: PAP / TVN24 Katowice

Źródło zdjęcia głównego: TVN24 Katowice | Paweł Rusinek

Pozostałe wiadomości