Mieli głosować, ale do urn jednak nie pójdą

TVN24 | Katowice

Autor:
gp
Źródło:
PAP/TVN24 Katowice
Wybory w czasie epidemiiTVN24
wideo 2/7
TVN24Wybory w czasie epidemii

5 kwietnia mieszkańcy Wielowsi w województwie śląskim mieli głosować w wyborach uzupełniających do miejscowej rady gminy. Do urn jednak nie pójdą. Z powodu pandemii koronawirusa wojewoda śląski przełożył wybory na pierwszy termin po zakończeniu obowiązywania zakazu przemieszczenia się.

KORONAWIRUS W POLSCE. RAPORT TVN24.PL

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Wojewoda śląski Jarosław Wieczorek zdecydował o przesunięciu daty głosowania w wyborach uzupełniających do rady gminy Wielowieś w okręgu wyborczym nr 11 – podały służby prasowe wojewody.

Wojewoda podjął tę decyzję w związku z wprowadzonym przez ministra zdrowia zakazem przemieszczania się na terenie kraju. Wybory mają odbyć się w pierwszym terminie po zniesieniu zakazu.

W informacji prasowej służb Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego przypomniano, że od 25 marca br. minister zdrowia wprowadził zakaz przemieszczania się osób na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, który obowiązuje do 11 kwietnia br.

Zakazy i ograniczenia

Wśród wyjątków dopuszczalne jest przemieszczanie się w celu: wykonywania czynności zawodowych lub zadań służbowych, zaspokajania niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego, a także wykonywania ochotniczo, w tym w ramach wolontariatu, świadczeń na rzecz przeciwdziałania skutkom COVID-19.

- W związku z powyższym wojewoda, jako organ decydujący o kalendarzu wyborczym w wyborach uzupełniających do rady gminy Wielowieś, postanowił przesunąć datę głosowania. Odbędzie się ono w pierwszym możliwym terminie nieobjętym zakazem, czyli w dniu 19 kwietnia 2020 r. - napisano w informacji urzędu.

Wybory w czasie pandemii

W ostatnią niedzielę odbyły się samorządowe wybory uzupełniające do rady gminy Pątnów (woj. łódzkie), rady gminy Smyków (woj. świętokrzyskie), rady miejskiej w Białej Piskiej (woj. warmińsko-mazurskie), a także wybory przedterminowe wójtów gminy Wierzchlas (woj. łódzkie) i gminy Jarosław (woj. podkarpackie).

Według przekazanych PAP informacji Państwowej Komisji Wyborczej w gminie Smyków frekwencja wyniosła 43,1 proc.; w gminie Jarosław - 28,31 proc.; w gminie Pątnów - 21,5 proc.; w Białej Piskiej - 20,68 proc.; a w gminie Wierzchlas - 9,48 proc.

Infolinia NFZ dotycząca koronawirusaKancelaria Prezesa Rady Ministrów

Autor:gp

Źródło: PAP/TVN24 Katowice