Pokazał, jakie warunki panują w szpitalu. Teraz trafił do pojedynczej sali. "Jest już całkiem inna opieka"

TVN24 | Katowice

Aktualizacja:
Autor:
ib/gp
Źródło:
TVN24
Po filmie zamieszczonym w sieci, warunki w szpitalu się zmieniłyTVN24 Katowice
wideo 2/7
TVN24 KatowicePo filmie zamieszczonym w sieci, warunki w szpitalu się zmieniły

Pacjent szpitala w Sosnowcu nagrał dramatyczny apel o pomoc. - Tu są starsze osoby, którymi się nikt nie interesuje. Siedzimy na sali pomieszani. Wyniki pozytywne z ujemnymi. Szok, normalnie szok - mówił. Po zamieszczeniu nagrania w sieci warunki w szpitalu zmieniły się diametralnie. - Położono nas w osobnych salach, opieka jest profesjonalna - przyznaje pan Bogdan.

KORONAWIRUS W POLSCE. RAPORT TVN24.PL >>>

Przebywający w kwarantannie pacjent sosnowieckiego szpitala miejskiego umieścił na Facebooku kilkuminutowy film. - Chciałbym powiedzieć, jak u nas wygląda sytuacja - mówi na początku nagrania jego autor Bogdan Krogulski.

Z jego słów wynikało, że w szpitalu nie dzieje się dobrze.

Infolinia NFZ dotycząca koronawirusaKancelaria Prezesa Rady Ministrów

"Nikt się nie interesuje"

- Zostaliśmy w sześć osób z jedną pielęgniarką na oddziale. Tylko dzisiaj zostało osiem osób wywiezionych stąd z pozytywnym wynikiem na koronawirusa. Leżę na sali w tym momencie z sąsiadem, który ma wynik ujemny, ale naprzeciwko leży sąsiad z wynikiem pozytywnym. Jesteśmy już kilka godzin w jednym pomieszczeniu, nikt się nami nie zainteresował. Wychodząc na korytarz, widzimy jedne wielkie pustki, nie ma żadnych lekarzy. Są tylko i wyłącznie osoby z pozytywnymi wynikami, które jeszcze nie zdążyły stąd wyjechać, a tylko w taki sposób można się wydostać - mówił pan Bogdan w nagraniu opublikowanym w piątek wieczorem.

Pacjent sosnowieckiego szpitala tłumaczył, że przeszedł już trzy testy na obecność koronawirusa. Wszystkie miały wynik ujemny. Mimo to nadal przebywał w kwarantannie. - Nikt nie chce mnie wypuścić - dodawał.

Pacjent szpitala w Sosnowcu prosi o pomoc. Całe nagranie- Tu są starsze osoby, którymi się nikt nie interesuje. Siedzimy na sali pomieszani. Wyniki pozytywne z ujemnymi. Szok, normalnie szok - mówi pan Bogdan, pacjent szpitala w Sosnowcu (Śląskie). Jak tłumaczy, przeszedł już trzy testy na koronawirusa. Wszystkie miały wynik ujemny. - Nikt nie chce mnie wypuścić - dodaje.Bogdan Krogulski

Autor nagrania zrobił z telefonem w dłoni "obchód" oddziału. Zaglądał do pustego pokoju lekarskiego. Tłumaczył, że na oddziale jest tylko jedna pielęgniarka. Później zaglądał do sali, gdzie leżała kobieta, wymagająca - jak mówił Krogulski - stałej opieki lekarskiej, której nie było.

- Pielęgniarki są z pozytywnymi wynikami, lekarze z pozytywnymi wynikami. Pani ordynator oddziału, która w ogóle nie powinna tu być od 28 marca, wyszła dopiero dzisiaj z wynikiem pozytywnym. Siedziała tutaj z nami tylko z ludzkiego poczucia obowiązku. Niech się ktoś tym zainteresuje, bo zostaliśmy praktycznie bez opieki - apelował pacjent sosnowieckiej placówki.

Pan Bogdan podsumował swoje nagranie prośbą o pomoc. Z jego słów przebija niepewność o to, co będzie dalej.

- Nie wiem, ile czasu potrwa, kiedy jakikolwiek lekarz do nas dotrze. Tu są starsze osoby, którymi się nikt nie interesuje. Siedzimy na sali pomieszani. Wyniki pozytywne z ujemnymi. Szok, normalnie szok - mówił.

Odpowiedź szpitala

Film został zamieszony w sieci w piątek po godzinie 23. Kilkanaście godzin później szpital odpowiedział. We wpisie na Facebooku wskazano, że placówka nie jest szpitalem zakaźnym, przystosowanym do opieki nad zakażonymi koronawirusem. Zwłaszcza kiedy liczba zakażeń jest tak duża jak w piątek - tego dnia województwo śląskie odnotowało aż 130 nowych przypadków.

Następnie, punkt po punkcie, dyrekcja szpitala wyjaśnia kwestie poruszane w nagraniu:

- Kwarantanna, której zostali poddani Pacjenci i Personel Oddziału prowadzona jest zgodnie z obowiązującymi nas zaleceniami. O jej przebiegu decyduje Inspektor Sanitarny, specjalizujący się w działaniach tego typu. Nawet jeśli wydaje nam się, że jakieś działania mogłyby być prowadzone inaczej - musimy zdać się na decyzje Inspektora.

- Na oddziale, na którym przebywał autor filmu przebywało sześciu pacjentów, w tym dwoje leżących i czworo chodzących. Opiekę nad nimi sprawowała pielęgniarka będąca na oddziale plus dwie pielęgniarki "dochodzące" spoza oddziału, każdorazowo w środkach ochrony indywidualnej oraz lekarka. Zaznaczamy, że była to opieka zagwarantowana w ramach nocnego dyżuru, gdy większość pacjentów po prostu śpi. Personel opiekujący się pacjentami jest ograniczony do minimum w związku z zaistniałą sytuacją.

- Fakt, że na korytarzu było pusto - jest prawidłowy. Pacjenci nie powinni opuszczać swoich sal i przechodzić do innych pomieszczeń, o co prosimy i apelujemy. Przemieszczanie się między salami (jak widzimy na filmie) może powodować transmisję zakażeń.

- Film został nagrany po zdiagnozowaniu przypadku koronawirusa u ośmiu osób, o czym wczoraj Państwa otwarcie informowaliśmy. W trakcie nagrania zakażeni pacjenci przewożeni byli do szpitali zakaźnych. Prosimy, by wziąć też pod uwagę, że transport zakażonych osób odbywa się specjalnymi karetkami, które w ostatniej dobie obsługiwały wspomniane 130 zakażeń w województwie.

- Każdorazowo po uzyskaniu wyników testów, przeprowadzamy kolejną ich serię wśród Pacjentów i Personelu z oddziału poddanego kwarantannie. Gdy są wyniki ujemne (brak wirusa) Pacjentom będziemy wykonywali tomografię, która jest dodatkowym sposobem potwierdzenia lub zaprzeczenia zakażenia koronawirusem. Jeśli ich stan zdrowia pozwoli na zmianę miejsca kwarantanny, będziemy występować do Sanepidu o taką zmianę.

- Pacjent, który otrzymuje wynik negatywny (o czym mowa w filmie) nie ma gwarancji braku zakażenia, bowiem wirus rozwija się kilka dni, dlatego dla swojego i innych bezpieczeństwa musi jeszcze pozostać w kwarantannie do wyników kolejnego testu.

- Wszyscy Pacjenci z dodatnim wynikiem zostali przetransportowani do szpitali zakaźnych lub są poddani izolacji domowej. Pozostałych sześciu pacjentów kontynuujących kwarantannę - zostało przeniesionych do indywidualnych sal, w przygotowanej dla nich, odizolowanej części szpitala.

Personel szpitala prosi o uwzględnienie procedur i zachowanie spokoju. Informuje, że wszystkie działania czynione są w trosce o zmniejszenie ryzyka zakażeń.

"Wiem, że wszystkim jest ciężko"

Do sprawy odniósł się też prezydent Sosnowca. W podobnej formie jak szpital wymienił w punktach, jak wygląda funkcjonowanie oddziału.

Swój wpis skwitował słowami otuchy:

"Wiem, że kwarantanna to rzecz irytująca, wiem, że wszystkim jest ciężko. Wkurzam się, że codziennie mamy nowe przypadki, wkurza mnie fakt, że nasze życie wywróciło się do góry nogami, ale wiem, że przyjdzie taki moment, że o koronawirusie będziemy mówili w czasie przeszłym".

Trafił do pojedynczej sali

Nagranie umieszczone w sieci przez pacjenta najwidoczniej przyniosło zamierzony efekt. Rozmawiała z nim reporterka TVN24. Pan Bogdan łączył się już z odosobnionej sali.

- W nocy wszystkie osoby z wynikami pozytywnymi zostały przewiezione do innych szpitali. Nas przenieśli na oddział internistyczny, znajdujący się obok. Tutaj jest już całkiem inna opieka - przyznaje pacjent sosnowieckiego szpitala.

Pan Bogdan zaznacza, że obecnie personelowi nie można nic zarzucić, jest profesjonalnie zabezpieczony od stóp do głów. Warunki zmieniły się diametralnie. Jedyne, do czego ma zastrzeżenia to brak prywatnej łazienki. Nadal musi wychodzić na korytarz i korzystać ze wspólnej, razem z innymi pacjentami. - Nie wiem, czy tam nie była jakaś osoba z pozytywnym wynikiem - zastanawia się.

Po filmie zamieszczonym w sieci, warunki w szpitalu się zmieniłyPacjent szpitala w Sosnowcu nagrał dramatyczny apel o pomoc. - Tu są starsze osoby, którymi się nikt nie interesuje. Siedzimy na sali pomieszani. Wyniki pozytywne z ujemnymi. Szok, normalnie szok - mówił. Po zamieszczeniu nagrania w sieci warunki w szpitalu zmieniły się diametralnie. - Położono nas w osobnych salach, opieka jest profesjonalna - przyznaje pan Bogdan.TVN24 Katowice

Mężczyzna powiedział też nieco więcej o swoich motywacjach - dlaczego postanowił umieścić nagranie w sieci. Przyznał, że do szpitala trafił z zapaleniem płuc, więc zwyczajnie obawia się o swoje zdrowie.

- Nie robiłem tego, żeby pokazać siebie w internecie. Chciałbym, żeby to było przestrogą dla innych szpitali. Mam w domu rodzinę, która na mnie czeka i chciałbym do niej zdrowy wrócić. Kiedy ludzie z takimi powikłaniami jak ja, zachorują na COVID-19, mogą po prostu umrzeć. To nie jest tak, że tutaj z katarem trafiłem - mówi.

Bogdan Krogulski czeka na wyniki czwartego wymazu. Od niego uzależnione będą dalsze kroki w jego leczeniu. Jeżeli będzie ujemny, zostanie w sosnowieckim szpitalu. W przypadku pozytywnego wyniku, trafi do szpitala zakaźnego. Kiedy będzie mógł wrócić do domu? Tego nie wie.

Autor:ib/gp

Źródło: TVN24

Tagi:
Raporty: