Dwoje zarażonych z jednego miasta, trzy szkoły zamknięte

TVN24 | Katowice

Autor:
mag/gp
Źródło:
TVN 24 Katowice
TVN 24 KatowiceDwoje pacjentów z koronawirusem w szpitalu w Raciborzu

W niedzielę do szpitala w Raciborzu trafili mężczyzna i kobieta, zarażeni koronawirusem. On wrócił z Włoch, ona miała z nim kontakt. Oboje są z Rybnika. Dzisiaj w tym mieście zawieszono lekcje w trzech szkołach.

W związku z podejrzeniem zagrożenia koronawirusem od poniedziałku zostały zawieszone zajęcia w Rybniku w Szkole Podstawowej nr 9 przy ulicy Cmentarnej, Zespole Szkół nr 3 przy ulicy Orzepowickiej oraz Zespole Szkolo-Przedszkolnym nr 14 przy ulicy Krętej i Staffa. Poinformowała o tym rzeczniczka urzędu miasta Agnieszka Skupień. W sumie z zajęć zostało zwolnionych 1467 uczniów i przedszkolaków (SP nr 9 218 uczniów, ZS nr 3 - 134 uczniów z podstawówki, 463 z ogólniaka, 108 ze szkoły specjalnej, ZSP nr 14 - 175 przedszkolaków i 369 uczniów).

O ósmej rano w poniedziałek rybnickim urzędzie miasta zebrał się sztab kryzysowy. - Dzisiaj w placówkach przeprowadzona zostanie dezynfekcja. Rodzice dowiedzą się przez dziennik elektroniczny, kiedy zajęcia zostaną wznowione - mówi Skupień.

Urząd nie ujawnia na razie, co dokładnie jest powodem zamknięcia placówek. Wiadomo, że w niedzielę u dwojga mieszkańców Rybnika zdiagnozowano zakażenie koronawirusem. Są hospitalizowani w szpitalu w Raciborzu. W tym szpitalu jest już pięciu zarażonych koronawirusem.

Mężczyzna wrócił autokarem z północnych Włoch

W niedzielę przed południem zdiagnozowano koronawirusa u mężczyzny w sile wieku z Rybnika. Jak poinformował wojewoda śląski Jarosław Wieczorek., w nocy z 29 lutego na 1 marca wrócił on do Polski autokarem z północnych Włoch, z Lombardii z wyjazdu narciarskiego.

W pierwszych dniach po powrocie rybniczanin czuł się dobrze. Kiedy pojawiły się u niego objawy infekcji, skontaktował się z sanepidem w Rybniku, a następnie karetką został przewieziony na oddział zakaźny szpitala w Raciborzu. Kwarantanną objęto także jego rodzinę.

Dwoje pacjentów z koronawirusem w szpitalu w RaciborzuTVN24

Na pokładzie autokaru znajdowało się 33 pasażerów oraz trzy osoby z obsługi: dwóch kierowców i pilot. Wojewoda przekazał, że Inspekcja Sanitarna, wszystkie służby "bardzo sprawnie i szybko dotarły do tych osób, gwarantując znacznie większe bezpieczeństwo i nie rozprzestrzenianie się tego wirusa". - Wszystkie te osoby, które podróżowały z pacjentem, u którego zdiagnozowano koronawirusa, zostały już zlokalizowane oraz wszystkie osoby są objęte tak zwaną kwarantanną domową - zapewnił Wieczorek.

Infolinia NFZ dotycząca koronawirusaKancelaria Prezesa Rady Ministrów

23 pasażerowie to mieszkańcy województwa śląskiego. Autokar przywiózł z włoskiej Lombardii również osoby z innych województw – mazowieckiego, lubelskiego, opolskiego i dolnośląskiego. Wszyscy zostali objęci kwarantanną.

Kobieta miała kontakt z mężczyzną, który wrócił z Włoch

W niedzielę po południu zdiagnozowano koronawirusa u mieszkanki Rybnika. Kobieta nie była we Włoszech, ale jest osobą z otoczenia zakażonego rybniczanina. Służby sanitarno-epidemiologiczne poddały kwarantannie osoby, z którymi chora miała w ostatnim czasie kontakt.

Kobieta również przebywa na oddziale zakaźnym w szpitalu w Raciborzu. Jest także w sile wieku.

Stan obojga nie budzi obaw o ich życie – informują służby.

Dwoje pacjentów z koronawirusem w szpitalu w RaciborzuTVN24

Obecnie pod nadzorem sanitarnym w województwie śląskim przebywają 662 osoby, 7 jest hospitalizowanych.

Łącznie w Polsce koronawirusa potwierdzono dotąd u 16 osób.

Koronawirus z Chin. Sytuacja w Polsce

Andrusiewicz o szpitalach jednoimiennych TVN24
wideo 2/35

Autor:mag/gp

Źródło: TVN 24 Katowice

Źródło zdjęcia głównego: TVN24