Mniej zakażonych na Śląsku, ale przybyło pacjentów w szpitalach. Będzie 30 tysięcy dodatkowych szczepionek

TVN24 | Katowice

Autor:
mag
Źródło:
TVN 24 Katowice, PAP
Trwa relokacja pacjentów ze Śląska, po świętach spodziewany jest wzrost liczby chorychTVN 24 Katowice
wideo 2/3
TVN 24 KatowiceTrwa relokacja pacjentów ze Śląska, po świętach spodziewany jest wzrost liczby chorych

Z dnia na dzień liczba nowych zakażonych na Śląsku spadła o ponad połowę. Ale też wykonano dużo mniej testów. Karetki wyjeżdżają głównie do pacjentów chorych na COVID-19, zapełniają się szpitale i trwa relokacja pacjentów. Ministerstwo Zdrowia zapewnia, że dzisiaj wyśle do regionu dodatkowe szczepionki.

Według dzisiejszych danych Ministerstwa Zdrowia, w województwie śląskim potwierdzono 1228 nowych przypadków zakażenia. W poniedziałek ta liczba wynosiła 1734. To dużo mniej, niż w dniach poprzednich. W niedzielę było ponad 3,8 tysiące zakażeń, w sobotę - 4,5 tysiąca. Najwięcej dotąd było w ostatnią środę - ponad 6 tysięcy. Pod tym względem Śląsk jest na drugim miejscu w Polsce, po województwie mazowieckim.

Równocześnie jednak w świąteczne dni wykonano znacznie mniej testów – w województwie śląskim w niedzielę i poniedziałek po około 5 tysięcy, wobec około 10,6 tysiąca w sobotę. Nadal największy w regionie odsetek wyników pozytywnych – 53 procent – jest w powiecie bieruńsko-lędzińskim.

- Z powodu świąt nie można ocenić sytuacji w województwie. Mieszkańcy pewnie w najbliższych dniach ruszą na badania i pojawią się objawy. Musimy być przygotowani, spodziewamy się kolejnych zachorowań - mówi Alina Kucharzewska, rzeczniczka wojewody śląskiego.

Mniej miejsc w szpitalach

Zmniejszyła się liczba wolnych miejsc dla pacjentów z COVID-19 w szpitalach, których łącznie w regionie jest 5015.

- Na tę chwilę mamy zajętych 86 procent łóżek i 88 procent łóżek respiratorowych - mówi Alina Kucharzewska. - W ostatniej dobie kolejnych 30 pacjentów przywieziono do szpitala tymczasowego w Katowicach. Na tę chwile mamy tam 320 pacjentów z czego 29 na respiratorach - dodaje.

W poniedziałek rano przebywało tam 298 pacjentów, w niedzielę 267.

Liczba pacjentów wzrosła też w Pyrzowicach - w drugim szpitalu tymczasowym w regionie. Teraz jest tam 78 pacjentów. W poniedziałek było 68, w niedzielę - 65. Dziesięciu jest pod respiratorem, czyli o jednego pacjenta więcej niż w poniedziałek.

Trwa relokacja pacjentów

W święta kontynuowano rozpoczętą przed kilkoma dniami relokację pacjentów z COVID-19 do szpitali poza regionem. 28 przewieziono w niedzielę, 15 - w poniedziałek. Najczęściej dotyczy to chorych, którzy trafili do szpitali w pobliżu granic województwa. Po triażu są oni przewożeni do wybranych szpitali, głównie w województwach ościennych (do małopolskiego, łódzkiego, opolskiego i świętokrzyskiego), gdzie jest większa dostępność miejsc na oddziałach covidowych. Łącznie poza region relokowano dotąd około 140 pacjentów z województwa. śląskiego. Głównie karetkami naziemnymi. Dwóch przetransportowano śmigłowcami.

Kucharzewska: - To jest kilkanaście przewozów na dobę, więc nie można mówić o znacznej poprawie w liczbie łóżek. Ale musimy mieć zabezpieczony taki bufor dla mieszkańców, którzy w kolejnych dniach mogą potrzebować hospitalizacji.

W niedzielę karetki pogotowia w regionie wyjeżdżały do pacjentów 639 razy, z czego 485 interwencji (blisko 76 procent, wobec około 70 procent dwa dni wcześniej) dotyczyło chorych na COVID-19. Liczba wyjazdów do pacjentów z koronawirusem systematycznie rośnie w województwie śląskim od około miesiąca.

Gdzie są obiecane przez ministra szczepionki

Kontynuowana jest – w niektórych punktach także w okresie świąt - akcja szczepień przeciwko COVID-19.

Według dzisiejszych danych ministerstwa, w regionie liczącym 4,5 miliona mieszkańców, szczepionkę podano ponad 717 tysiącom osób, a 222 tysiące z nich przyjęło drugą dawkę. Najwięcej osób zaszczepiono w Katowicach (116,6 tysięcy) jednak do punktów szczepień przyjeżdżają także mieszkańcy okolicznych miejscowości. 

Na rozpoczęty w poniedziałek tydzień punkty szczepień w województwie śląskim zgłosiły zapotrzebowanie na blisko 126 tysięcy szczepionek. Ponad sto gminnych samorządów zgłosiło też wojewodzie gotowość do zorganizowania na swoim terenie masowych punktów szczepień.

Punkty szczepienia są niemal w każdym mieście, w sumie jest ich 644. Jak mówi rzeczniczka wojewody, najbardziej sprawne i największe to MCK w Katowicach. W święta zaszczepiono tam ponad 2800 mieszkańców.

Obecnie trwa masowe szczepienie służb mundurowych.

Pytana przez TVN24 Alina Kucharzewska, czy na Śląsk dotarła dodatkowa pula szczepionek, obiecana kilka dni temu przez ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, nie potrafiła odpowiedzieć.

- Dziś i jutro trafi na Śląsk dodatkowe 30 tysięcy szczepionek - powiedział na popołudniowej konferencji Wojciech Andrusiewicz, rzecznik Ministerstwa Zdrowia. Dodał, że jest to wsparcie osób zdrowych, bo obecnych zakażeń szczepionkami nie da się zwalczyć.

Autor:mag

Źródło: TVN 24 Katowice, PAP

Źródło zdjęcia głównego: MICHAEL REYNOLDS/PAP/EPA