TVN24 | Katowice

22 osoby zakażone, szpital wstrzymuje przyjęcia. Ponowne testy, w innym laboratorium: nie ma koronawirusa

TVN24 | Katowice

Autor:
mag/gp
Źródło:
TVN 24 Katowice
Laboratorium źle wykonało testy na koronawirusa
Laboratorium źle wykonało testy na koronawirusaTVN 24 Katowice
wideo 2/22
TVN 24 KatowiceLaboratorium źle wykonało testy na koronawirusa

Szpital w Jastrzębiu-Zdroju po czterech dniach wznowił przyjęcia pacjentów. Testy weryfikacyjne nie wykryły koronawirusa. Pierwsze okazały się błędne. Laboratorium wyjaśnia, że "doszło do rozszczelnienia próbek w strefie brudnej". Państwo zawiesza jego działalność.

Pierwszy niepokojący komunikat wojewódzkiego szpitala specjalistycznego w Jastrzębiu-Zdroju ukazał się na stronie placówki 18 kwietnia. Szpital informował, że wstrzymuje przyjmowanie pacjentów z powodu zagrożenia epidemicznego.

Pierwszy komunikat szpitala w Jastrzębiu-Zdrojuwss2.pl

Do placówki przyszły wyniki z laboratorium w Zabrzu, wskazujące, że co najmniej 22 osoby są zakażone koronawirusem. Zamknięto izbę przyjęć, przyszpitalne poradnie specjalistyczne, ograniczono funkcjonowanie oddziałów.

W drugim komunikacie szpital informował, że czeka na wyniki testów weryfikacyjnych. Wykonywało je laboratorium w Gliwicach.

Drugi komunikat szpitala w Jastrzębiu-Zdrojuwss2.pl

Wynik testu fałszywie dodatni? Tak, to możliwe

21 kwietnia na stronie szpitala pojawiło się zaskakujące oświadczenie, że testy weryfikacyjne nie potwierdziły żadnego pozytywnego wyniku.

Trzeci komunikat szpitala Jastrzębia-Zdrojuwss2.pl

Tego samego dnia wieczorem dyrekcja szpitala ogłosiła wiadomość, na którą czekało wielu pacjentów i ich rodziny: placówka wznawia działalność. To znaczy, że wirusa SARS-CoV-2 tam nie ma i nigdy nie było.

Czwarty komunikat szpitala w Jastrzębiu-Zdrojuwss2.pl

Wiadomo, że w tym samym laboratorium badane były próbki pacjenta Okręgowego Szpitala Kolejowego w Katowicach. Wyniki, które nadeszły w poniedziałek, również były nieprawidłowe, pozytywne, ale zostały zweryfikowane już następnego dnia. Szpital nie przyjmował pacjentów przez jeden dzień.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

W rozmowie z dziennikarzami TVN 24 zabrzańskie laboratorium wyjaśniło, że "doszło do rozszczelnienia próbek w strefie brudnej".

Ministerstwo zdrowia: mamy problem

Do sytuacji odniósł się dzisiaj na konferencji prasowej Wojciech Andrusiewicz, rzecznik Ministerstwa Zdrowia.

- Rzeczywiście z jednym laboratorium w Zabrzu mamy problem. Wczoraj zostało zawieszone w wykonywaniu usług na rzecz państwa z uwagi na dużą liczbę błędnych wyników - powiedział.

Jak dodał, laboratorium zostało zobowiązane do przekazania wszystkich próbek do Państwowego Zakładu Higieny w celu weryfikacji wyników.

Do sytuacji odniósł się dzisiaj na konferencji prasowej Wojciech Andrusiewicz, rzecznik Ministerstwa Zdrowia
andrusiewicz dla regionow

Autor:mag/gp

Źródło: TVN 24 Katowice

Źródło zdjęcia głównego: wss2.pl

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości