Katowice

Katowicom grozi paraliż. We wtorek wielki górniczy protest

Katowice

PAP | Andrzej GrygielWe wtorek w Katowicach protestować może nawet 15 tys. ludzi

15 tysięcy górników ma przejść we wtorek ulicami Katowic. Ich demonstracja może sparaliżować miasto, bo poruszanie po centrum i tak jest ostatnio mocno utrudnione przez remonty.

- Udział w demonstracji zapowiedziało 15 tys. osób. Manifestacja potrwa od godz. 9 do 14 - informuje Jakub Jarząbek, rzecznik katowickiego magistratu.

"Trasa wiedzie głównymi drogami"

W Katowicach protestować będą przedstawiciele kilkunastu związków zawodowych. Powodem manifestacji jest ciężka sytuacja branży górniczej, która zmaga się z kryzysem.

- Wybrana trasa wiedzie głównymi drogami w centrum Katowic - informuje Jarząbek.

Do centrum lepiej nie przyjeżdżać

Związkowcy rozpoczną protest na placu Sejmu Śląskiego oraz placu Chrobrego. Przejdą ulicami Lompy i Powstańców pod siedzibę Kompani Węglowej. Następnie skierują się na ul. Damrota, przed siedzibę Katowickiego Holdingu Węglowego.

To jednak nie koniec, bo demonstracja zakończy się pod Spodkiem. Górnicy przejdą więc jeszcze ul. Warszawską, Szkolną, Moniuszki i Uniwersytecką do al. Rozdzieńskiego.

- Z tego miejsca protestujący rozjadą się autokarami do domów. Osoby, które nie muszą przyjeżdżać do centrum Katowic lepiej by tego nie robiły. Prosimy też o nieparkowanie samochodów na trasie przemarszu demonstracji - apeluje Jarząbek.

Protestujący przejdą głównymi ulicami Katowic

Zmieniona organizacja ruchu

Poruszanie się w centrum Katowic utrudnia trwający remont rynku. W minioną sobotę zmieniono organizację ruchu w śródmieściu, m.in. zamykając przejazd fragmentem Alei Korfantego. Zmieniono trasy 52 linii autobusowych.

WIĘCEJ O ZMIANIE ORGANIZACJI RUCHU W CENTRUM KATOWIC

Dodatkowo na ul. Francuskiej trwa wymiana uszkodzonej przez awarię kanalizacji nawierzchni pod wiaduktem autostrady A4. Z czterech pasów czynne są tylko dwa - po jednym w każdą stronę.

Pojadą do Warszawy?

Związkowcy ostrzegają, że jeżeli premier nie odpowie na prośbę o spotkanie, to górnicy 19 maja pojadą protestować do Warszawy.

Górnicy strajkować będą m.in. przed siedzibą Kompanii Węglowej w Katowicach:

Mapa Targeo

Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem, pokazać go w niekonwencjonalny sposób - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.

Autor: mi/kv / Źródło: TVN24 Katowice

Źródło zdjęcia głównego: PAP | Andrzej Grygiel

Pozostałe wiadomości