Fałszywi policjanci - prawdziwe wizerunki. Podejrzewanych nagrały kamery monitoringu

Katowice

Podejrzewani o oszustwa metodą "na policjanta"śląska policja
wideo 2/2

Kamery monitoringu zarejestrowały dwóch mężczyzn podejrzewanych o oszustwa metodą "na policjanta". Ich ofiarami padli 83-letnia kobieta i 82-letni mężczyzna. Ona oddała fałszywemu policjantowi rzekomo fałszywe pieniądze. On - zadośćuczynienie za rzekomy wypadek spowodowany przez córkę. Zarejestrowani mężczyźni są poszukiwani.

Policja w Katowicach poszukuje dwóch mężczyzn, podejrzewanych o ograbienie mieszkańców.

Złodzieje działali najprawdopodobniej osobno. Oszustwa zostały dokonane w Katowicach pod różnymi adresami i w różnym czasie - w odstępie miesiąca.

Ale obaj przestępcy wybrali tę samą metodę - podszywali się pod policjanta, a na ofiary wybrali ludzi w wieku ponad 80 lat.

Obaj też mieli pecha, który może przynieść szczęśliwe zakończenie dla ich ofiar. Podejrzewanych o oszustwo zarejestrowały kamery monitoringu w klatkach schodowych bloków. Policja apeluje o pomoc wszystkich, którzy rozpoznają mężczyzn na opublikowanych wizerunkach.

Sprawy prowadzą kryminalni z wydziału do walki z przestępczością przeciwko mieniu Komendy Miejskiej Policji w Katowicach.

"Listonosz roznosi fałszywe emerytury"

Jak podaje policja, 29 lipca 2019 roku do 83-letniej kobiety mieszkającej na ulicy Gallusa w katowickiej dzielnicy Brynów zadzwonił mężczyzna, podający się za policjanta. Poinformował ją, że na jej osiedlu działa grupa listonoszy, którzy roznosząc emerytury, wręcza fałszywe pieniądze.

Kiedy kobieta potwierdziła, że ma w domu gotówkę, oszust poinformował ją, że do jej mieszkania przyjdzie mężczyzna, który sprawdzi autentyczność pieniędzy. Według ustaleń policji kobieta przekazała oszustowi oszczędności swojego życia.

Podejrzewany o ograbienie 83-latkiśląska policja

"Córka potrąciła na pasach kobietę"

Do drugiego przestępstwa doszło 26 września 2019 roku przy ul. Korfantego. Do 82-letniego mężczyzny zadzwoniła kobieta, która płacząc, przekazała telefon nieznanemu mężczyźnie.

Ten, podając się za policjanta, poinformował, że córka 82-latka potrąciła na przejściu dla pieszych kobietę i potrzebne są pieniądze na zadośćuczynienie. Starszy pan pojechał do banku, wypłacił swoje oszczędności, a gotówkę przekazał oszustowi.

Podejrzewany o ograbienie 82-latkaśląska policja

Autor: mag/ks/kwoj / Źródło: TVN 24 Katowice

Źródło zdjęcia głównego: śląska policja