Katastrofa pod Szczekocinami: śledztwo będzie przedłużone

TVN24

TVN 24W katastrofie kolejowej pod Szczekocinami zginęło 16 osób

Wbrew planom prokuratury, nie uda się przed wakacjami zamknąć śledztwa i skierować do sądu aktu oskarżenia ws. katastrofy kolejowej pod Szczekocinami. Głównym powodem są problemy zdrowotne podejrzanego, dyżurnego ruchu Andrzeja N. Częstochowska prokuratura wnioskuje o przedłużenie śledztwa o kolejne trzy miesiące.

W marcu 2012 r. w wyniku czołowego zderzenia dwóch pociągów we wsi Chałupki niedaleko Szczekocin zginęło 16 osób, a ok. 100 odniosło obrażenia.

Zarzuty dla dyżurnych

Prokuratorskie zarzuty w związku z tą sprawą usłyszało dwoje dyżurnych ruchu z posterunków kolejowych Starzyny i Sprowa - Andrzej N. i Jolanta S. Są podejrzani o nieumyślne spowodowanie katastrofy, za co grozi osiem lat więzienia.

Pod koniec poprzedniego tygodnia prokuratura wezwała podejrzanych, by przedstawić im zarzuty w ostatecznej wersji (chodzi o to, że niedawno do prokuratury zgłosiły się dwie kolejne pokrzywdzone osoby i trzeba było dopisać ich nazwiska do postanowienia o przedstawieniu zarzutów). Później podejrzani mieli zaznajomić się z aktami, co było ostatnią czynnością przed sporządzeniem aktu oskarżenia i skierowaniem go do sądu.

Zły stan zdrowia podejrzanego

W prokuraturze nie stawiła się Jolanta S., która – jak wynika z informacji przekazanej prokuratorom - do końca czerwca będzie przebywać za granicą. Andrzeja N. też nie udało się przesłuchać, bo jego obrońca przedstawił zaświadczenie lekarza psychiatry, z którego wynika, że w ostatnim czasie znacząco pogorszył się stan zdrowia podejrzanego.

- W tej sytuacji nie można było przeprowadzić zaplanowanych czynności. Zwrócimy się o opinię zespołu biegłych psychiatrów, którzy podczas badań ambulatoryjnych ocenią, czy Andrzej N. może uczestniczyć w czynnościach procesowych – mówi prokurator Ozimek.

Andrzej N. po katastrofie ze względu na stan zdrowia spędził kilka miesięcy w szpitalu psychiatrycznym. Według opinii zespołu biegłych psychiatrów i psychologa, którzy przez dwa miesiące obserwowali N. w szpitalu w Lublińcu, dyżurny w chwili katastrofy był poczytalny. Oznacza to, że może odpowiadać karnie.

Sfałszowali dokumenty?

Poza nieumyślnym spowodowaniem katastrofy, prokuratura zarzuca też obojgu podejrzanym poświadczenie nieprawdy w dokumentacji dotyczącej ruchu pociągów. Po wypadku mieli uzgodnić i wpisać sfałszowaną godzinę zamknięcia toru, a Andrzej N., który pełnił służbę na posterunku w Starzynach, dodatkowo napisać, że jeden z pociągów rozpruł zwrotnicę.

Czołowe zderzenie

Do katastrofy doszło w sobotę wieczorem 3 marca 2012 r. niedaleko Zawiercia - na zjeździe z Centralnej Magistrali Kolejowej w kierunku Krakowa. Zderzyły się czołowo pociągi TLK "Brzechwa" z Przemyśla do Warszawy i Interregio "Jan Matejko" relacji Warszawa-Kraków. Pociąg Warszawa-Kraków wjechał na tor, po którym z naprzeciwka jechał pociąg Przemyśl-Warszawa.

Dyżurny ruchu ze Starzyn według prokuratury doprowadził do skierowania pociągu Warszawa-Kraków na niewłaściwy tor, co spowodowało czołowe zderzenie z drugim składem. Dyżurna ruchu z miejscowości Sprowa – według śledztwa - wydała zezwolenie na wjazd pociągu relacji Przemyśl-Warszawa na tor, po którym jechał już pociąg z Warszawy do Krakowa. Zdaniem prokuratury dyżurna nie sprawdziła, jaka jest przyczyna zajętości toru, co było jej sygnalizowane przez system kontroli ruchu.

Z kompleksowej opinii specjalistów z zakresu kolejnictwa wynika, że zawinili nie tylko dyżurni ruchu, ale też maszyniści obu pociągów, którzy zginęli w katastrofie. Z opinii biegłych wiadomo ponadto, że pociąg relacji Warszawa-Kraków na krótko przed katastrofą jechał 100 km/h. 400 metrów przed zderzeniem rozpoczął manewr hamowania, w chwili zderzenia miał prędkość 40 km/h. Skład relacji Przemyśl-Warszawa jechał 98 km/h i w ogóle nie zaczął hamować. Biegłym nie udało się ustalić dlaczego tak się stało.

Archiwum FAKTÓW Szczekociny 2012
Fakty TVN | Fakty TVN

Do katastrofy kolejowej doszło we wsi Chałupki pod Szczekocinami:

Mapa Targeo

Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem, pokazać go w niekonwencjonalny sposób - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.

Autor: ejas / Źródło: PAP