Intel Extreme Masters bez publiczności. Wojewoda zamknął Spodek dla 170 tysięcy osób

TVN24 | Katowice

Autor:
akw/kab
Źródło:
tvn24.pl, PAP
Katowice: miłośnicy komputerowych rozgrywek stoją przed SpodkiemTVN 24
wideo 2/8
TVN 24Katowice: miłośnicy komputerowych rozgrywek stoją przed Spodkiem

Wojewoda śląski Jarosław Wieczorek zakazał udziału publiczności w Intel Extreme Masters - wydarzeniu, które co roku ściąga do Katowic setki tysięcy miłośników komputerowych rozgrywek. Decyzja ma związek z koronawirusem, który dociera do coraz większej liczby europejskich krajów.

Katowice od piątku na kilka dni stały się światową stolicą e-sportu. Rusza Intel Extreme Masters. W programie IEM Katowice przewidziane są trwające do niedzieli turnieje gier komputerowych. Wydarzenie odbywa się w katowickim Spodku oraz pobliskim Międzynarodowym Centrum Kongresowym.

W imprezie miało uczestniczyć około 170 tysięcy publiczności. Ludzie przyjeżdżali na to wydarzanie z całego świata i wielu z nich już od kilku dni przebywa w Katowicach. maja porezerwowane noclegi, kupione bilety.

Ale decyzją wojewody śląskiego, na imprezę nie wejdą. Decyzja, która zapadła w czwartek wieczorem po konsultacjach z głównym inspektorem sanitarnym Jarosławem Pinkasem, wiąże się z zagrożeniem dotyczącym rozprzestrzeniającego się na świecie koronawirusa.

"IEM Katowice 2020 zostało zamknięte dla publiczności przez wojewodę śląskiego na kilka godzin przed otwarciem drzwi" - poinformowali organizatorzy.

Organizatorzy wydarzenia w oświadczeniu napisali, że decyzja wojewody jest "respektowana i zrozumiana". Przekazano, że bilety będą w pełni zrefundowane.

- Najbardziej jesteśmy zaskoczeni niespodzianką, którą nam zafundowano. Od wielu tygodni byliśmy w szale organizacyjnym, a ostatnie kilka dni spędziliśmy na informowaniu wszelkich instytucji o powziętych krokach, które mają na celu zminimalizowanie potencjalnego ryzyka. Wszyscy nas zapewniali, ze to co zrobiliśmy to dużo, a nawet więcej niż od nas się wymagało - podkreśla Adrian Kostrzębski, rzecznik Electronic Sports League Polska.

Katowice: IEM bez publiczności. organizatorzy zaskoczeni
28.02. | Wojewoda śląski Jarosław Wieczorek zakazał udziału publiczności w Intel Extreme Masters - wydarzeniu, które co roku ściąga do Katowic setki tysięcy miłośników komputerowych rozgrywek. Decyzja ma związek z koronawirusem, który dociera do coraz większej liczby europejskich krajów.
TVN 24

Będą kontrole

W czwartek Karolina Walczyk z biura prasowego turnieju informowała, że organizatorzy uważnie monitorują sytuację związaną z zagrożeniem koronawirusem podczas turnieju. Zapowiadano, że wszyscy uczestnicy wchodzący na teren wydarzenia będą mieli mierzoną temperaturę.

Oprócz kontroli zdrowia wszystkich posiadaczy biletów i odwiedzających, organizatorzy zweryfikowali wcześniej trasy podróży przybywających graczy, mediów i gości specjalnych. Osoby pochodzące z obszarów wysokiego ryzyka zostały poproszone o przedstawienie ważnego zaświadczenia o stanie zdrowia lub poproszone o wzięcie udziału w dodatkowych badaniach.

Organizator deklarował, że zapewnia dodatkowy personel medyczny, patrole pierwszej pomocy i zwiększoną liczbę stanowisk sanitarnych dla wszystkich odwiedzających.

W 2019 roku finały Intel Extreme Masters przyciągnęły do Spodka i Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach łącznie 174 tysięcy widzów, w 2018 natomiast - 169 tysięcy.

CZYTAJ WIĘCEJ - WHO: Jesteśmy w decydującym punkcie. Wirus ma potencjał, by spowodować pandemię

Koronawirus rozprzestrzenia się w Europie

Koronawirus SARS-CoV-2 rozprzestrzenił się na około 40 krajów i terytoriów na świecie, w tym na europejskie. Dotarł między innymi do Włoch, Niemiec, Francji, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Austrii i Norwegii. Nowy koronawirus zabił już ponad 2,8 tysiąca osób, w zdecydowanej większości w Chinach. W Europie największa epidemia ma miejsce we Włoszech, zwłaszcza w północnych regionach Lombardia i Wenecja Euganejska, gdzie odnotowano 17 zgonów.

Czytaj więcej: Co zrobić po powrocie z Włoch?

Prezydium Sejmu zdecydowało, że specjalne posiedzenie w sprawie koronawirusa odbędzie się w poniedziałek o godzinie 10.

Jak chronić się przed zakażeniem?

akw/kab

Źródło: tvn24.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Andrzej Grygiel/PAP

Raporty: