Katowice

Głodówka w kopalni Sośnica-Makoszowy. "Górnicy są zdeterminowani"

Katowice

Górnicy Kompanii Węglowej rozpoczęli strajk głodowy
Górnicy Kompanii Węglowej rozpoczęli strajk głodowyTVN24 Katowice
wideo 2/34

Dwie osoby w kopalni Sośnica-Makoszowy w Zabrzu rozpoczęły strajk głodowy. - Determinacja górników po ostatnich wydarzeniach jest ogromna, sami zdecydowali o takiej formie protestu - twierdzi Andrzej Chwiluk ze Związku Zawodowego Górników w Polsce.

W poniedziałek na Śląsku związki zawodowe rozszerzyły akcję protestacyjno-strajkową, sprzeciwiając się przyjętemu w ubiegłym tygodniu przez rząd planowi naprawczemu dla Kompanii Węglowej. Przewiduje on likwidację czterech kopalń: Bobrek Centrum w Bytomiu, Brzeszcze w miejscowości o tej samej nazwie (Małopolskie), Pokój w Rudzie Śląskiej oraz Sośnica-Makoszowy w Gliwicach i Zabrzu. Jak informuje Tomasz Głogowski, rzecznik Kompanii Węglowej, we wszystkich czterech kopalniach pod ziemią i na powierzchni strajkuje ok. 500 pracowników spółki, w tym 445 górników pod ziemią.

Tuż przed godz. 10 w Katowicach uczestnicy protestu zablokowali tory od strony stacji Zawodzie, wstrzymując ruch pociągów. Po godz. 14 protest ma się odbyć na ul. Wrocławskiej w Bytomiu. Z kolei o godz. 15:30 w Rudzie Śląskiej pracownicy kopalni i mieszkańcy miasta mają przemaszerować pod siedzibę urzędu miasta.

Ogromna determinacja

Ostrą formę przybrał protest w kopalni Sośnica-Makoszowy. Tam dwóch górników rozpoczęło od godz. 8 strajk głodowy. - Przebywają na powierzchni i są pod dobrą opieką, przyjmują płyny – powiedział Andrzej Chwiluk ze Związku Zawodowego Górników w Polsce.

- Determinacja górników po wczorajszych wydarzeniach jest ogromna, nie udało się nam ich powstrzymać przed rozpoczęciem głodówki, oni sami uznali, że tak dalej być nie może - tłumaczył decyzję pracowników. Kiedy skończą protest? - Czekają na zapowiedź premier Kopacz o wycofaniu się z planów likwidacji kopalń, sama wizyta nie wystarczy – odpowiedział na to pytanie Chwiluk.

Wizyta premier

ZOBACZ RAPORT: CO Z KOPALNIAMI CHCE ZROBIĆ RZĄD

Na temat naprawy branży w poniedziałek po południu w Katowicach Kopacz ma rozmawiać z górniczymi związkami. Prowadzone w sobotę i niedzielę w Katowicach negocjacje związkowców ze stroną rządową zakończyły się fiaskiem. W wydanym po zerwaniu rozmów komunikacie Międzyzwiązkowy Komitet Protestacyjno-Strajkowy ocenił, że plan restrukturyzacji KW jest programem „o charakterze tylko i wyłącznie politycznym”.

Protest głodowy rozpoczęło dwóch górników kopalni Sośnica-Makoszowy:

Mapa Targeo

Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem, czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.

Autor: rf / Źródło: TVN24 Katowice

Źródło zdjęcia głównego: TVN24 Katowice

Pozostałe wiadomości