TVN24 | Katowice

Chciał nabrać wysokości, runął na ziemię. "Dosyć potężne zniszczenia samolotu"

TVN24 | Katowice

Aktualizacja:
Autor:
bż,
est
Źródło:
tvn24.pl/Kontakt24
Wypadek awionetki na lotnisku w GliwicachJola/ Kontakt 24
wideo 2/5
Jola/ Kontakt 24Wypadek awionetki na lotnisku w Gliwicach

Na terenie gliwickiego aeroklubu rozbił się niewielki samolot sportowy. Na Kontakt 24 otrzymaliśmy nagranie, na którym widać przebieg zdarzenia. Pilot z wypadku wyszedł bez poważnych obrażeń - poinformował strażak.

Do wypadku doszło po godzinie 13. Kapitan Damian Dudek z Wojewódzkiej Komendy Straży Pożarnej w Gliwiach przekazał, że na miejsce zdarzenia wysłane zostały cztery zastępy straży pożarnej. Funkcjonariusze rozpylili pianę na rozlane na pasie startowym paliwo, które wyciekło z wraku samolotu.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Pilot rozbitej maszyny w momencie pojawienia się strażaków był już pod opieką zespołu ratunkowego.

- Był przytomny, z moich informacji wynika, że nie będzie potrzeby transportowania go do szpitala - dodał kapitan Dudek.

"Prawdopodobnie samolot uległ całkowicie zniszczeniu"

- Pierwsze informacje mówiły o tym, że na terenie gliwickiego lotniska rozbił się samolot czteroosobowy. Na szczęście te informacje się nie potwierdziły, po przyjeździe pierwszych wozów strażackich na miejsce zdarzenia okazało się, że rozbił się samolot dwuosobowy. W środku była jedna osoba, która już przed naszym przybyciem wydostała się samodzielnie z samolotu - mówił w rozmowie z TVN24 mł. bryg. Jacek Szczypiorski, zastępca komendanta miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Gliwicach.

- Dosyć potężne zniszczenia samolotu. Prawdopodobnie samolot uległ całkowicie zniszczeniu - dodał strażak.

PSP w Gliwicach: prawdopodobnie samolot uległ całkowicie zniszczeniuKontakt 24

Runął z kilku metrów

Przebieg zdarzenie nagrała Reporterka 24. Na filmie widać, że chwilę przed wypadkiem samolot sportowy przelatywał nad pasem startowym na wysokości kilku metrów. Pilot wyraźnie regulował kąt nachylenia maszyny względem pasa - można się domyślić, że albo podejmował próbę lądowania, albo wykonywał dość popularne ćwiczenie treningowe.

Na koniec pasa pilot chciał nabrać wysokości. Niestety, wszystko wskazuje, że zrobił to zbyt gwałtownie i doprowadził do tak zwanego przeciągnięcia. Piloci nazywają tak sytuację, kiedy kąt natarcia skrzydeł generuje zbyt małą siłę nośną, aby przezwyciężyć siłę grawitacji.

Na nagraniu widać, jak maszyna ześlizguje się na lewe skrzydło i uderza w ziemię, po czym wielokrotnie koziołkuje. 

Do wypadku doszło na terenie gliwickiego aeroklubu

Autor:bż, est

Źródło: tvn24.pl/Kontakt24

Źródło zdjęcia głównego: Kontakt24