W jeden dzień w jednym szpitalu wykryli 43 tętniaki. Dwie osoby od razu muszą iść na stół operacyjny

Badania przesiewowe w szpitalu w Bytomiu
Badania przesiewowe w szpitalu w Bytomiu
TVN 24 Katowice
TVN 24 KatowiceKolejka do badań przesiewowych w szpitalu w Bytomiu

To były bezpłatne badania profilaktyczne dla mieszkańców regionu po pięćdziesiątce. Ośmiu lekarzy przyszło do pracy w ramach wolontariatu. Kolejka pacjentów ustawiła się od siódmej rano - przyszło ich aż 700. U 43 osób wykryto tętniaka. Dwie od razu muszą być operowane.

U niemal 700 osób z całego województwa śląskiego wykonano w sobotę badania przesiewowe, które pozwalają wykryć śmiertelnie niebezpieczne tętniaki aorty brzusznej i tętnic biodrowych. Tętniaki wykryto u 43 pacjentów, dwie osoby spośród nich muszą zostać zoperowane.

Pozostali chorzy w trybie pilnym zostali skierowani do poradni, gdzie będą objęci opieką.

Akcję zorganizował Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 4 w Bytomiu. Ośmiu lekarzy wzięło w niej udział w ramach wolontariatu.

Badania od dziesiątej, kolejka od siódmej rano

Jak poinformowała Iwona Wronka z bytomskiego szpitala, zgłosili się pacjenci z całego regionu: Częstochowy, Ogrodzieńca, Gliwic, Katowic, Knurowa, Zabrza, Radzionkowa, a nawet Ustronia. Kolejki chętnych ustawiały się już od godz. 7.00 rano, choć badania zaczynały się od godziny 10.

Badania przesiewowe adresowane były do mieszkańców śląskich miast, którzy ukończyli 50. rok życia – bez konieczności zapisów czy posiadania skierowania. Udało się przebadać wszystkich chętnych.

Lekarze przyznali, że nie spodziewali się tak dużego zainteresowania. - Wiele wskazuje na to, że na jednej akcji profilaktycznej się nie skończy. Myślimy już nad przesiewowymi badaniami w kierunku wykrywania tętniaków tętnic szyjnych – powiedział doktor Janusz Kuśmierz, kierownik Oddziału Chirurgii Naczyniowej i Ogólnej Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 4 w Bytomiu.

Gdy tętniak pęknie, nie zdążymy do szpitala

Jak przypomnieli lekarze z bytomskiego szpitala, tętniak aorty brzusznej jest jedną z częstych przyczyn zgonu, a początkowo nie daje żadnych niepokojących objawów. Wielu pacjentów z pękniętym tętniakiem umiera, zanim dotrą do szpitala.

Tętniak to poszerzenie średnicy aorty o 50 proc. Częściej występuje u mężczyzn niż u kobiet, zwłaszcza po 65. roku życia. Narażone są na niego osoby, które prowadzą niezdrowy styl życia, zwłaszcza palacze.

Tętniaki występują też u osób cierpiących na miażdżycę, nadciśnienie tętnicze, chorobę wieńcową, przewlekłe niedokrwienie kończyn dolnych. Ryzyko pęknięcia tętniaka aorty zwiększa się wraz z jego powiększaniem się, do czego mogą przyczynić się wysiłek fizyczny, a nawet zaparcia.

Bytomscy chirurdzy naczyniowi to doświadczeni specjaliści. W styczniu ub. roku przeprowadzili jeden z pierwszych w Polsce zabiegów wszczepienia stengraftu Incraft - protezy posiadającej nowatorski system umożliwiający jej lepsze przyleganie do ściany naczynia. Jako pierwsi w Polsce założyli pacjentowi techniką hybrydową by-pass udowo-podkolanowy, połączony ze stengraftem obwodowym. Po tym zabiegu znacznie poprawił się u chorego przepływ krwi przez by-pass i naczynia obwodowe, osiągając stan zbliżony do prawidłowego.

Pacjenci opowiadają, dlaczego przyszli się przebadać
Pacjenci opowiadają, dlaczego przyszli się przebadaćTVN 24 Katowice

Autor: mag//ec / Źródło: TVN 24 Katowice / PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN 24 Katowice

Pozostałe wiadomości