TVN24 | Katowice

12-latek zmarł na placu zabaw. Wynik prokuratorskiego śledztwa: to była wada serca

TVN24 | Katowice

Autor:
mag//rzw
Źródło:
TVN24 Katowice, PAP
Do zdarzenia doszło w Bytomiu
Do zdarzenia doszło w Bytomiumapa google
wideo 2/3
mapa googleDo zdarzenia doszło w Bytomiu

12-letni chłopiec bawił się z kolegami na placu zabaw i nagle upadł. Wezwany zespół pogotowia nie zdołał go uratować. Sekcja zwłok wykazała, że przyczyną śmierci było "wadliwe funkcjonowanie serca". - To sygnał dla rodziców, żeby diagnozować dzieci - apeluje prokurator.

Do tragedii doszło 22 kwietnia wieczorem w Bytomiu. Chłopiec bawił się z kolegami na placu zabaw na placu Słowiańskim. W pewnym momencie stracił przytomność. Dzieci zawiadomiły matkę 12-latka. Wezwano pogotowie. Mimo długotrwałej reanimacji chłopca nie udało się uratować. Prokuratura wszczęła śledztwo. W czwartek przekazano jego ustalenia.

Do śmierci nie przyczyniły się osoby trzecie, urazy, obrażenia. To wada serca

Śledztwo było przez Prokuraturę Rejonową w Bytomiu prowadzone w sprawie nieumyślnego spowodowania śmierci. Nie stwierdzono jednak, by do tragedii mogły przyczynić się inne osoby. Sekcja zwłok nie wykazała też żadnych obrażeń czy urazów.

- Przyczyną śmierci chłopca było wadliwe funkcjonowanie serca - mówi Marek Furdzik, prokurator rejonowy w Bytomiu. Dodaje, że w opisie wyników sekcji nie jest sprecyzowane, o jaką wadę serca chodzi, jaka jest przyczyna choroby. Mają to wykazać dodatkowe badania histopatologiczne.

Choroba 12-latka mogła być dziedziczna

Przesłuchano rodziców 12-latka. - Nie otrzymaliśmy informacji, by chłopiec był wcześniej diagnozowany i leczony w kierunku wady serca. W rozmowie z rodzicami pojawił się wątek, że mogła to być choroba dziedziczna - mówi prokurator.

Podkreśla, że z uwagi na wiek zmarłego prokuratura chce precyzyjnie wyjaśnić mechanizm śmierci. - To powinien być sygnał dla innych rodziców, którzy mogą snuć przypuszczenia co do nieprawidłowego funkcjonowania układu krążenia dziecka, by je diagnozować - dodaje prokurator.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mag//rzw

Źródło: TVN24 Katowice, PAP

Źródło zdjęcia głównego: UM Bytom

Pozostałe wiadomości