Katowice

Budynek łapie pion. Lodówki przestaną się same zamykać. Zobacz nagranie z drona

Katowice

Aktualizacja:
Prace przy prostowaniu bloku na półmetku
Bartosz Rejmoniak | TVN24 KatowicePrace przy prostowaniu bloku na półmetku

Udało się wykonać już połowę prac polegających na prostowaniu odchylonego o ponad pół metra bloku przy Ligockiej 4a w Katowicach. 11- piętrowy wieżowiec powoli łapie pion. Podnoszenie ważącego cztery tysiące ton budynku potrwa do wieczora. Wtedy jego lokatorzy będą mogli wrócić do swoich mieszkań.

Prostowany budynek w Katowicach z lotu ptaka
Prostowany budynek w Katowicach z lotu ptaka Kontakt24

Na Kontakt24 dostaliśmy zdjęcia z akcji z drona.

W krzywym bloku mieszka około 150 osób. Możliwe, że jeszcze dziś także ich funkcjonowanie w miejscu zamieszkania stanie się prostsze.

- Windy się często psuły, w mieszkaniu wszystko uciekało na jedną stronę. Zdarzyło się, że coś się wylało lub przewróciło – opowiadał wczoraj TVN24 Kazimierz Okuński, mieszkaniec bloku.

- Już od 40 lat blok się tak odchyla. Drzwi od toalety czy lodówka same się zamykały, to naprawdę było uciążliwe - dodają mieszkańcy.

Drugi dzień prostowania bloku w Katowicach
Drugi dzień prostowania bloku w Katowicach Bartosz Rejmoniak/Szymon Sawaściuk | TVN24 Katowice

Podnoszą blok

Odchylenie budynku wynosiło 60 cm. Stwarzało to duże niebezpieczeństwo, dlatego zdecydowano by go wyprostować.

Sercem tego podnoszenia jest 108 siłowników hydraulicznych umieszczonych w szczelinach wykutych w fundamentach budynku. To one powoli i mozolnie stawiają blok do pionu. A jest co podnosić, bo 11-piętrowy wieżowiec waży cztery tysiące ton.

Cała operacja sterowana jest komputerowo, pod nadzorem specjalistów. – Mamy plan budynku i rozmieszczenie siłowników. Każdy z nich ma zadane określone współrzędne. Cały program polega na sterowaniu ciśnieniem i wysuwem. Naszym zadaniem jest podnieść budynek nierównomiernie, by w ten sposób go wypionować - mówi Paweł Szewczyk, kierownik budowy.

Zainstalowane siłowniki unoszą konstrukcję, a w powstałe szczeliny wpompowany zostanie beton.

- Takie budynki prostuje się właśnie w ten sposób, w przypadku takich wysokich 11- kondygnacyjnych bloków, to jedna z najbezpieczniejszych metod - mówi Mariusz Nawrocki, prezes zarządu Spółdzielni Mieszkaniowej Górnik w Katowicach.

Prace są już na półmetku, a budynek powoli łapie poziom.

Prostują blok w Katowicach
Prostują blok w Katowicach Bartosz Rejmoniak | TVN24 Katowice

Przechylenie bloku spowodowane było szkodami górniczymi i fedrującą niedaleko kopalnią „Wujek”. Dlatego Katowicki Holding Węglowy, do którego należy kopalnia "Wujek" sfinansuje prace. Będą one kosztować ok. 1 mln złotych.

Budynek mieści się w Katowicach przy ul. Ligockiej 4a:

Mapa Targeo

Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem, pokazać go w niekonwencjonalny sposób - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie naKontakt24@tvn.pl.

Autor: ejas/i / Źródło: TVN24 Katowice

Pozostałe wiadomości