Uratowali młodego wilczka i po śladach DNA znaleźli jego matkę. Klincz wrócił do watahy

Katowice

Wilk po operacji i rehabilitacji wraca do lasuOśrodek Rehabiltacji Mysikrólik
wideo 2/2

Po śladach DNA naukowcy odnaleźli matkę potrąconego wilczka i po wyleczeniu wypuścili go do lasu z obrożą GPS. Sygnały wskazują, że już po kilku godzinach odnalazł watahę. - To jeszcze dziecko, sam by nie przeżył. Nie było go z nimi cztery tygodnie i czuć od niego chemią - opowiada jeden z wielu ludzi, którzy ratowali wilka.

27 października wieczorem w Małym Klinczu pod Kościerzyną na Kaszubach samochód potrącił młodego wilka. Od tej małej wsi zwierzę zostało nazwane Klincz.

Leczenie

Kierowca zatrzymał się i wezwał policję. Funkcjonariusze zaczęli obdzwaniać okolicznych lekarzy weterynarii.

- Nie chcieli go odstrzelić, tylko ratować. W końcu dodzwonili się do nas - mówi Anna Burlińska, która z mężem Piotrem prowadzi klinikę dla zwierząt w Bytowie. - Mąż pojechał, podał wilkowi leki uspokajające, zabrał do nas, w klinice zrobił rentgen. Na szczęście wilk nie był połamany, tylko miał 11 ran, które trzeba było zaszyć - opowiada pani Anna.

Pani Anna: - I nad ranem zadzwoniliśmy do Stowarzyszenia dla Natury "Wilk", co robić dalej.

Wilk podczas operacjiPiotr Burliński
Wilk podczas operacjiPiotr Burliński

"Wilk" to stowarzyszenie naukowców z Bielska-Białej, które od wielu lat bada ten gatunek zwierząt.

Klincz trzy dni dochodził do siebie w klinice.

Wilk po operacjiPiotr Burliński

Następnie został przetransportowany do Ośrodka Rehabilitacji "Mysikrólik" w Bielsku, gdzie przeszedł rehabilitację pod okiem lekarki ze stowarzyszenia "Wilk" Izabeli Całus.

Wilk po operacjiPiotr Burliński

Choć "Mysikrólik" jest dla dzikich zwierząt, to pierwszy raz gościł wilka. Przez kilka dni w ciepłej izolatce przyjmował kroplówki, a gdy już zaczął drapać drzwi, przeprowadzono go do murowanego boksu, specjalnie przygotowanego dla wilka.

- Wiedzieliśmy, że kiedyś się pojawi - mówi Sławomir Łyczko, właściciel "Mysikrólika".

Boks został tak zbudowany, by Klincz, próbując się wydostać, nie podkopał się ani nie zrobił sobie krzywdy przy okazji i nie miał kontaktu z człowiekiem, nawet wzrokowego. Żeby się nie oswajał.

- Młodemu wilkowi mogłoby zacząć się wydawać, że jest człowiekiem - mówi Sabina Nowak ze Stowarzyszenia dla Natury "Wilk". Po wypuszczeniu do lasu - co od początku było celem ratowania Klincza - wilk wracałby do ludzi.

Filmy z udziałem Klincza nagrywała w "Mysikróliku" fotopułapka.

- Mięso przerzucaliśmy przez dach. Wchodziliśmy tylko na moment podać wodę i wymienić kartę w fotopułapce. Wilk wtedy kulił się i chował do budy - opowiada pan Sławomir. - Jak już wiedzieliśmy, że do nas przyjedzie, nie mogliśmy sobie wyobrazić, co to będzie za zwierzę, jaki potwór. I zobaczyliśmy szarego psa, który panicznie boi się ludzi.

Poszukiwanie matki

W tym czasie biolog i genetyk Maciej Szewczyk ruszył na poszukiwania rodziny Klincza.

- On sam by nie przeżył, to jeszcze dziecko, szczeniak, ma siedem miesięcy - mówi Sabina Nowak. - A obca wataha mogłaby go nie przyjąć albo nawet zagryźć. Wilki bardzo pilnują swojego terytorium.

W lasach pod Kościerzyną na Kaszubach, tam, gdzie Klincz wpadł pod samochód, Szewczyk natrafił na świeże odchody wilków. Porównał DNA wyizolowane z tych odchodów i ze śliny potrąconego wilczka. - I trafił na genotyp matki Klincza - mówi Nowak.

22 listopada w miejscu znaleziska wilczek został wypuszczony. Wcześniej naukowcy ubrali mu obrożę GPS/GSM.

Nowak: - Sygnały wskazywały, że błąka się chaotycznie. Po kilku godzinach osiadł w jednym miejscu. Sprawdziliśmy potem, że było tam wiele tropów dorosłych wilków. Podobnie było na kolejnych postojach Klincza. To znaczy, że odnalazł rodzinę.

Tajemnica

- Co te wilki mogą teraz myśleć o Klinczu? - pytam Sabinę Nowak.

- Czują, że miał dziwne kontakty. Nie było go cztery tygodnie, pachnie chemią, antybiotykami, środkami do dezynfekcji, które zostawiły srebrny kolor na sierści. Pewnie on im teraz opowiada, że porwali go kosmici - odpowiada.

Dla ludzi pozostanie tajemnicą, co by się stało z wilczkiem, gdyby nie miał kontaktu z samochodem w Małym Klinczu. Był bardzo schorowany, badania krwi wykazały między innymi chorobę odkleszczową. Naukowcy nie przebadali go dokładnie, nie chcieli za bardzo ingerować. Nie wiadomo, jak długo przeżyłby w naturze, gdyby w ogóle nie trafił na człowieka.

Wilk po operacji i rehabilitacjiStowarzyszenie Dla Natury Wilk

Autor: mag/gp/kwoj / Źródło: TVN 24 Katowice

Źródło zdjęcia głównego: Stowarzyszenie Dla Natury Wilk