TVN24 | Katowice

Ludzie przestraszyli się zimy, po górskich szlakach chodzą wilki

TVN24 | Katowice

Autor:
mag/gp
Źródło:
TVN 24 Katowice
Fotopułapka uchwyciła wilki w Beskidzie Żywieckim
Fotopułapka uchwyciła wilki w Beskidzie ŻywieckimStowarzyszenie Dla Natury Wilk
wideo 2/6
Stowarzyszenie Dla Natury WilkFotopułapka uchwyciła wilki w Beskidzie Żywieckim

Fotopułapka zarejestrowała wilczą rodzinę w dziennym świetle. To rzadka sytuacja, bo choć wilki już się tam pojawiały, to zawsze w nocy, gdy nie było ludzi. - Po śladach i odgłosach można się domyśleć, że szczeniaki bawiły się w śniegu - mówi tropiciel dzikich zwierząt.

Nagranie wilczej rodziny pochodzi z okolic góry Romanka w Beskidzie Żywieckim. - Nie podajemy dokładnej lokalizacji, bo przyciągnęlibyśmy ciekawskich ludzi - mówi Michał Figura ze Stowarzyszenia Dla Natury Wilk. Ludzie - jak mówi Figura - chcą sfotografować wilki, a przy okazji je dokarmiają. Wilk zaczyna kojarzyć zapach człowieka z jedzeniem, schodzi do miejskich śmietników i ludzie zaczynają panikować przed zwierzęciem, które sami do siebie ściągnęli.

Miejsce, które widzimy na nagraniu, jest uczęszczane przez ludzi. Dlatego wilki, które boją się człowieka, pojawiają się tam tylko w nocy i rejestracje są czarno-białe. - Ale pogoda zniechęciła ludzi do wędrówek po lesie i udało się nagrać wilki rano - mówi Figura.

Zabawy poza obiektywem

Fotopułapka uchwyciła rodziców i ich piątkę dzieci, z czego jedno ma dwa lata, a pozostałe to roczne szczenięta. Stowarzyszenie Wilk obserwuje tę rodzinę od ponad 20 lat. Wataha zajmuje terytorium liczące 250 kilometrów kwadratowych. To jedna z trzech wilczych grup występujących w Beskidzie Żywieckim.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO >>>

Wilcza rodzina w oku fotopułapki w Beskidzie ŻywieckimStowarzyszenie Dla Natury Wilk

Wilki przechodzą przed kamerą leśną w tę i z powrotem. Figura, który był na miejscu, wie, że poza zasięgiem kamery odbywała się zabawa. - Są nagrania dźwiękowe z tego miejsca, słychać podszczekiwania, popiskiwania, warczenia. W śniegu widać były ślady tarzania się.

Dlatego nie była to najprawdopodobniej wyprawa po obiad. Wilki nie zabierają szczeniąt na polowanie, bo te zwyczajnie przeszkadzają. Figura: - To tak, jakby zabrać dzieci do hipermarketu.

Autor:mag/gp

Źródło: TVN 24 Katowice

Źródło zdjęcia głównego: Stowarzyszenie Dla Natury Wilk

Pozostałe wiadomości