TVN24 | Katowice

Adam Baumann nie żyje. Aktor Teatru Śląskiego miał 73 lata

TVN24 | Katowice

Autor:
mag//rzw
Źródło:
TVN24 Katowice, PAP
Zmarł Adam Baumann, aktor Teatru Śląskiego w Katowicach
Zmarł Adam Baumann, aktor Teatru Śląskiego w KatowicachMiroslaw Noworyta / Agencja Gazeta
wideo 2/2
Miroslaw Noworyta / Agencja GazetaZmarł Adam Baumann, aktor Teatru Śląskiego w Katowicach

Zmarł Adam Baumann. O śmierci aktora poinformował Teatr Śląski, z którym artysta związany był od ponad 40 lat. W dorobku miał około 130 ról, za kilka z nich otrzymał nagrody Złota Maska. Popularność przyniosły mu także role filmowe, między innymi w takich obrazach, jak "Grzeszny żywot Franciszka Buły", "Piłkarski poker", "Śmierć jak kromka chleba", "Wojaczek".

Adam Baumann, aktor Teatru Śląskiego im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach, zmarł w wieku 73 lat. Miał w dorobku ponad 130 ról teatralnych, znany był także ogólnopolskiej publiczności z ról filmowych. "To jeden z tych ludzi, którzy pozostawiają po sobie ogromną pustkę, której nie sposób zapełnić…" – napisali przyjaciele z teatru, informując w mediach społecznościowych o jego śmierci.

OGLĄDAJ TVN24 W TVN24 GO >>>

Adam Baumann - ponad 50 lat na deskach teatralnych, od czterech dekad w Katowicach

Adam Baumann był aktorem Teatru Śląskiego od ponad 40 lat, ze sceną związany był przez ponad 50 lat. Rozpoczął pracę w sezonie 1967/68 w Teatrze Ziemi Pomorskiej w Grudziądzu. W 1974 roku związał się z Teatrem im. Jaracza w Olsztynie, skąd po trzech sezonach przeniósł się do Katowic.

Kolejne sezony w Teatrze Śląskim w Katowicach przyniosły doceniane kreacje, m.in. Wielkiego Księcia w "Nocy listopadowej" i Caramanchela w "Zielonym Gilu" - za te role otrzymał w 1982 r. swoją pierwszą Złotą Maskę. Grał Sajetana Tempe w "Szewcach", Salieriego w "Amadeuszu" (Złota Maska 1985), Don Fernanda w "Cydzie", Szambelana w "Iwonie, księżniczce Burgunda", Alfreda Doolittle w "Pigmalionie", Horodniczego w "Rewizorze", Publiusza w "Marmurze", Papkina w "Zemście" (Złota Maska 1992), Majora w "Fantazym", Księdza w "Weselu", Sganarela w "Don Juanie" (Złota Maska 1993), Erwina w "Hałdach", Fortunata Korzenia w "Chłopie milionerem", Prezydenta von Waltera w "Intrydze i miłości", Vladimira w "Czekając na Godota", Karmazyna w "Wyzwoleniu", Ojca w "Pułapce" Różewicza (Złota Maska 2003), Ubu w spektaklu "Ubu, słowem Polacy".

W ostatnim czasie śląska publiczność mogła oglądać go m.in. w "Skazanym na bluesa", gdzie grał rolę ojca Ryszarda Riedla, w spektaklach reżyserowanych przez Roberta Talarczyka: "Drach", "Himalaje", "Wujek 81. Czarna ballada" czy w mickiewiczowskich "Dziadach". Widzowie oklaskiwali ponadto jego wielką kreację w "Sklepach cynamonowych" reżyserowanych przez Ingmara Villqista oraz w granej od wielu lat sztuce "Mayday".

Pod koniec września miał wystąpić w premierowym przedstawieniu "Amator 2020" przygotowanym przez Teatr Śląski w koprodukcji z Teatrem im. Jana Kochanowskiego w Opolu.

Grał w filmach "Piłkarski poker", "Śmierć jak kromka chleba", "Wojaczek"

Stworzył także filmowe role w takich produkcjach jak: "Grzeszny żywot Franciszka Buły", "Piłkarski poker", "Boisko bezdomnych", "Śmierć jak kromka chleba", "Wojaczek". Laureat wielu nagród i wyróżnień. Za artystyczne osiągnięcia otrzymał m.in. najważniejsze ogólnopolskie odznaczenia: Złoty, Srebrny i Brązowy Krzyż Zasługi, Brązowy oraz Srebrny Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

Z okazji 50-lecia pracy artystycznej w 2020 r. otrzymał Nagrodę im. Leny Starke za całokształt twórczości.

Autor:mag//rzw

Źródło: TVN24 Katowice, PAP

Pozostałe wiadomości