400 szpulek nici, 200 igieł i 200 wolontariuszy. W Chorzowie uszyli olbrzymie serce

Katowice

Szymon Sawaściuk | TVN24 KatowiceSerce ma aż 1000 m²

Uszyte z kilkudziesięciu fragmentów materiału olbrzymie serce, w którego centrum jest wielka biało-czerwona flaga stało się symbolem 22. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy na Śląsku. Przez dziewięć godzin szyło je w Chorzowie ok. 200 wolontariuszy.

– Środek serca tworzy tzw. sektorówka, czyli wielka flaga podarowana przez Stadion Śląski. Do zszycia całości zużyliśmy ok. 400 szpulek nici i 200 igieł. Najmłodszy z wolontariuszy miał 7 lat, najstarszy 75 – mówi pomysłodawczyni akcji, Magdalena Sekuła.

Początkowo planowano, że serce, które można już licytować na rzecz WOŚP, zawiśnie na specjalnym stelażu w pobliżu zabytkowej wieży szybu górniczego "Prezydent", gdzie w niedzielę odbywa się wojewódzki finał. Ponieważ jednak przy silnym wietrze serce mogłoby zachować się jak olbrzymi żagiel, zdecydowano, że uczestnicy imprezy rozwiną je po południu nad swoimi głowami, podobnie jak kibice rozwijają wielkie flagi na stadionach.

Trenerzy vs. oldboje

Uszyte m.in. ze stadionowej flagi serce to nie jedyny sportowy akcent śląskiego finału WOŚP. Na jednym z boisk przy Stadionie Śląskim rozegrano mecz charytatywny, w którym zespół trenerów śląskich drużyn zmierzył się z reprezentacją Śląska oldbojów. Mecz wygrali oldboje 7:2. Reprezentację trenerów prowadził były selekcjoner piłkarskiej kadry narodowej Waldemar Fornalik.

– Czuję się wyróżniony propozycją poprowadzenia dziś takiej drużyny. Zgodziłem się od razu. Miałem drobne problemy zdrowotne, ale nie wyobrażałem sobie, aby nie dojechać i nie wspomóc tak szczytnego celu - powiedział Fornalik, zaznaczając, że nie miał łatwej roli. - Przecież trzeba było kogoś posadzić na ławce rezerwowych – wyjaśnił.

W zespole dowodzonym przez Fornalika zagrali m.in. jego były asystent z kadry Marek Wleciałowski i słowacki trener Ruchu Chorzów Jan Kocian. W składzie drużyny oldbojów wystąpili m.in. Radosław Gilewicz, Jan Furtok, Mariusz Śrutwa i Mirosław Mosór.

Finał WOŚP na Śląsku pełen aukcji i atrakcji

Chorzowską flagę można licytować w internecie, podobnie jak dziesiątki innych przedmiotów i pomysłów wystawionych na aukcje dla Orkiestry. Przedmiotem licytacji jest np. możliwość piastowania przez jeden dzień urzędu rektora Uniwersytetu Śląskiego czy prezydenta Świętochłowic. Można też wylicytować kolację z wicemarszałkiem woj. śląskiego w podziemnej restauracji, a także rejs po jeziorze z prezydentem Chorzowa jako sternikiem.

Licytowany jest przejazd popularną chorzowską kolejką linową – Elką – w towarzystwie wokalistki Ani Wyszkoni, która w gondoli kolejki ma zaśpiewać specjalnie dla zwycięzcy aukcji. W niedzielę przez godzinę Elką można jeździć bez biletu, w zamian za datek na rzecz WOŚP.

Park Śląski, na terenie którego znajduje się Elka, licytuje nazwę jednej z parkowych alejek. Tytułem alejki przez kolejny rok może być imię i nazwisko zwycięzcy aukcji lub nazwa zwycięskiej firmy. W Jaworznie już po raz piąty można na rok kupić prawo do nazwania ronda w centrum miasta. Zwycięzca licytacji otrzyma na ten czas symboliczny akt własności i będzie miał prawo do zamieszczenia na tablicy ustawionej na terenie ronda imienia i nazwiska lub nazwy firmy.

Na aukcję trafiły też m.in. czarne okulary Muńka Staszczyka, który wieczorem zaśpiewa w Chorzowie, oraz pierścionek z oczkiem z węgla, podarowany przez mieszkającą w Mysłowicach wicepremier Elżbietę Bieńkowską. Można też wylicytować "dzień meczowy" z piłkarzami Ruchu Chorzów czy meteoryt z Planetarium Śląskiego.

Inna aukcja daje możliwość jedynej w swoim rodzaju podróży w zabytkowym wagonie salonowym z 1912 r. najstarszą nieprzerwanie czynną koleją wąskotorową na świecie - z Bytomia do Tarnowskich Gór. Zakłady Mechaniczne Bumar-Łabędy zapraszają zwycięzcę innej aukcji na "ekstremalną" jazdę czołgiem PT-91.

W tym roku Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy gra pod hasłem "Na ratunek" - zbiera pieniądze na wyposażenie dziecięcych oddziałów medycyny ratunkowej oraz oddziałów geriatrycznych. Do godz. 16:30 WOŚP zebrała już prawie 10 mln zł.

Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem, pokazać go w niekonwencjonalny sposób - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.

Autor: pw/par / Źródło: PAP / TVN24 Katowice

Źródło zdjęcia głównego: TVN24 Katowice | Szymon Sawaściuk