Katowice

Katowice

Kościół katolicki obchodzi dziś święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, które co roku gromadzi w Częstochowie tysiące wiernych. Jak podaje biuro prasowe Jasnej Góry, do sanktuarium maryjnego w ciągu minionych dwóch tygodni przybyło 55 pielgrzymkowych grup, w których z różnych stron Polski wędrowało ponad 75 tysięcy osób.

Grzyby, larwy w podściółce i ścisk w klatkach - tak według przedstawicieli Towarzystwa Ochrony Zwierząt wyglądała częstochowska hodowla królików, którą właśnie zlikwidowali. Planują donieść do prokuratury na właścicielkę. Ta zapewnia, że zwierzęta były przetrzymywane w dobrych warunkach.

W szpitalu w Ustroniu (woj. śląskie) trwa montaż paneli słonecznych produkujących energię elektryczną. Inwestycja ma zakończyć się w połowie września, kosztować ponad 2 mln zł i dawać ponad 50 megawatogodzin prądu rocznie.

Dzieci, które wakacje spędzają w szpitalu, zasługują na specjalne atrakcje – tak właśnie sądzą byli komandosi z Lublińca, którzy odwiedzili młodych pacjentów ze szpitala nr 5 w Katowicach. Do założenia wojskowych strojów najmłodszych nie trzeba było namawiać.

W niewielkim Dębowcu powstanie tężnia. Choć to najmniejsza gmina na Śląsku Cieszyńskim, zdaniem specjalistów, złoża solankowe są tam duże. – Jest cała tablica Mendelejewa – przekonuje Kazimierz Leszczyna, prezes tamtejszej Kopalni i Warzelni Solanek dr Zabłocka.

Nawet tysiąc osób mógł oszukać 22-latek z Pomorza, który zamieścił w internecie ogłoszenie, że odda laptopa w zamian za pokrycie kosztów przesyłki. Pokrzywdzeni wpłacali po 30 zł, ale żaden z nich laptopa nie zobaczył. Mężczyzna usłyszał 250 zarzutów i został aresztowany.