Katowice

Katowice

Górnicza Solidarność pisze list do premiera i ministra gospodarki, a w nim sprzeciwia się założeniom tzw. programu antysmogowego, którego efektem miałby być zakaz stosowania węgla przez gospodarstwa domowe od 2020 r. – To przyniesie katastrofalne skutki - mówi Jarosław Grzesik szef górniczych związkowców.

Na pięć lat więzienia skazał gliwicki sąd okręgowy mężczyznę, który znęcał się fizycznie i psychicznie nad swoją trzyletnią pasierbicą. Dziewczynka doznała m.in. ciężkich obrażeń głowy. Wyrok jest prawomocny. Zapadł po prawie 10 latach od skrzywdzenia dziewczynki.

140 lekarzy zatrudnionych w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Częstochowie złożyło wypowiedzenia z pracy. To prawie połowa lekarskiego personelu w tej placówce. - Brakuje leków, a pracownicy są źle traktowani - tłumaczy dr Maciej Niwiński, szef śląskiego związku zawodowego lekarzy. Dyrekcja placówki odpowiada, że wciąż jest możliwe porozumienie.

Starsza kobieta, dorabiając do pensji, sprzedawała w sklepie narkotyki. Interes kręcił się do czasu, aż całej sprawy nie wywęszył pies policyjny, który wraz z funkcjonariuszami pojawił się na miejscu.

Częstochowska kuria zakazała posługi Piotrowi F., księdzu podejrzewanemu o seks z uczennicą drugiej klasy miejscowego gimnazjum katolickiego. Do zbliżenia miało dojść podczas szkolnej wycieczki w czerwcu. Prokuratura wszczęła na razie w tej sprawie postępowanie sprawdzające. Wyjaśnić chcą ją również kuria i kuratorium.

Dwie zabytkowe, pokopalniane wieże, które od lat niszczeją w Świętochłowicach mogą w końcu dostać drugą młodość. Miasto ma plan odnowy budynków i terenu, na którym stoją. - Chcemy stworzyć coś w rodzaju skansenu - mówią urzędnicy.

Obiekty sportowe, kawiarnie, kluby fitness, szkoły językowe, sanatoria od wtorku będą tańsze. Dla kogo? Częstochowski urząd miasta wprowadza Kartę Częstochowski Senior uprawniającą do zniżek osoby starsze, które skończyły 60 lat.

Gokart z 18-letnią Sandrą odbija się od innego, pustego pojazdu stojącego na torze, uderza w ścianę i wypada poza nią. Pracownik toru, który siedzi niemal naprzeciwko podnosi się i biegnie w stronę dziewczyny. M.in. to widać na filmie z monitoringu z toru gokartowego w Sosnowcu, do którego dotarła reporterka programu "Blisko ludzi" TTV. To tam we wrześniu doszło do wypadku, w którym 18-latka została ciężko ranna. Prokuratura jest ostrożna w ocenach. Zdaniem matki dziewczyny, przyczyną wypadku był właśnie pozostawiony na torze pusty niezabezpieczony gokart.

Sąd Okręgowy w Gdańsku podtrzymał w poniedziałek decyzję sądu niższej instancji, który odmówił tymczasowego aresztowania jednego z podejrzanych o udział w bójce na plaży w Gdyni. Sąd odrzucił też zażalenia na areszt dla czterech innych podejrzanych.

Poznawał kobiety przez internet, po czym okradał je z biżuterii. Mundurowi ochrzcili go mianem „rudzkiego Tulipana”. Teraz zatrzymanemu 31-latkowi z Rudy Śląskiej grozi nawet 7 lat za kratami. Na razie mundurowi wiedzą o ośmiu kradzieżach na szkodę dwóch kobiet, ale bardzo możliwe, że ofiar jest więcej.

Cała odprawa biletowo-bagażowa na katowickim lotnisku w Pyrzowicach od października do połowy kwietnia przyszłego roku będzie odbywać się w jednym terminalu zamiast w dwóch. Powodem jest rozbudowa bagażowni. Służby lotniskowe zapewniają, że będą minimalizować utrudnienia.

Na Stecówce w Istebnej (woj. śląskie) odbył się tradycyjny rozsod owiec, czyli ich ostatnie zejście z hal, przypadające na dzień św. Michała. Z tej okazji zabrzmiała góralska muzyka, a stoły zapełniły się jedzeniem – m.in. owczymi serami.

Od poniedziałku rozpoczną się prace na autostradzie A1 w Gliwicach, które wymuszą zwężenie jezdni w obu kierunkach. Utrudnienia dla kierowców mają potrwać około trzech tygodni.